Nicolae Stanciu l-a eclipsat pe Florin Tănase! Căpitanul naționalei, erou în meciul în care au fost implicați patru români

Nicolae Stanciu (30 de ani) a fost omul meciului pe care Damac l-a câștigat pe terenul celor de la Al-Okhdood, 2-1. Florin Tănase (29 de ani), Andrei Burcă (31 de ani) și Cosmin Contra au fost și ei implicați în partida din etapa cu numărul 28 din campionatul Arabiei Saudite.

A fost duel românesc în prima ligă din Arabia Saudită. Florin Tănase și Ovidiu Burcă au primit vizita lui Nicolae Stanciu. Iar căpitanul naționalei nu a ratat ocazia unui nou meci mare.

Nicolae Stanciu, erou în fața lui Florin Tănase

Stanciu a deschis scorul după 10 minute, ca apoi să treacă la serviciu. I-a pasat decisiv lui Antolic, pentru golul doi al oaspeților.

Dacă fostul mijlocaș al FCSB a strălucit, atacantul văndut de Gigi Becali în zona Golfului Florin Tănase nu s-a remarcat cu nimic. Internaționalul României a fost schimbat la pauză.

Gazdele au revenit totuși pe tabelă cu un gol reușit în minutul 47. Nu a fost de ajuns, iar Cosmin Contra și compania se mențin pe locul 8, cu 38 de puncte.

Al-Okhdood ajunge la patru eșecuri consecutive și rămâne pe penultimul loc, cu 24 de puncte.

8.4 este nota cu care a fost ”răsplătită” evoluția lui Nicolae Stanciu. Spre deosebire de căpitanul naționalei, Florin Tănase a fost notat cu 6.7, iar Ovidiu Burcă a primit 6.3.