Nicolae Stanciu, certat de Cosmin Contra, antrenorul său de la club, pentru prestaţia din meciul cu Belgia

România, Belgia, Ucraina și Slovacia au toate câte 3 puncte, iar calificarea se joacă în ultima etapă. Florin Niță și Denis Drăguș au declarat la unison că nimic nu este pierdut și că totul va fi lămurit în ultimul meci.

Miercuri, urmează România – Slovacia, de la ora 19.00, meciul care ne-ar putea trimite în optimile lui EURO 2024.

Contra pune presiune pe Stanciu

Cosmin Contra, fostul selecţioner al României, acum antrenor la Damac, în Arabia Saudită, unde colaborează cu Nicolae Stanciu, a pus presiune pe căpitanul naţionalei, înaintea partidei cu Slovacia.

„Stanciu n-a prins o zi extraordinară, a alergat ca de obicei, dar nu s-a văzut în joc. Nu a fost acelaşi Stanciu cu pase, ajuns în faţa careului.

N-a fost Stanciu pe care-l ştim. Nu ştiu de ce, dar e clar că n-a făcut meciul la care ne aşteptam. A fost sub valoarea lui. Întotdeauna există şanse să nu te califici, dar cred că avem prima şansă să o facem”, a declarat Cosmin Contra, potrivit Fanatik.

Nicolae Stanciu, mesaj de căpitan

„Am avut şi noi şansele noastre de a marca. Din păcate nu am făcut-o, au intrat toate cu Ucraina. Ştiam că trebuie să suferim cu o echipă ca Belgia.

Am şi suferit, puteam să închidem calificarea din această seară, asta ne-am dorit. Cred că şi noi dacă reuşeam să egalăm la ocaziile avute, făceam 1-1, poate ei nu mai reveneau.

Sunt mândru de toţi colegii, cum au luptat. Aşteptăm meciul cu Slovacia şi sper să rezolvăm calificarea acolo. Am încercat să forţăm şi din prima repriză, dar a venit golul în minutul 2 şi ne-a dat peste cap. Nu e uşor să iei gol în minutul 2. Aşteptăm meciul cu Slovacia şi sper să rezolvăm calificarea”, a spus Nicolae Stanciu la finalul partidei.

Cornel Dinu trage un semnal de alarmă

Cornel Dinu a fost demis de la cârma naţionalei în 1993, după un meci pierdut în fața echipei unite a Cehiei și Slovaciei, scor 2-5. Acum, „Mister” are un sfat pentru jucătorii naţionalei: să nu se lupte fizic cu slovacii.

„Miercuri întâlnim o formație solidă din multe puncte de vedere, Slovacia este o echipă bună, puternică. Sunt 5-6 jucători care joacă la echipele din Cehia și tot cam atâția foarte bine cotați la echipe de afară. Nu trebuie să ne luăm la luptă cu ei. Slovacia este o echipă puternică”, a afirmat Cornel Dinu la Pro TV.