„Ni s-a părut penalty la Gregorio!” Dinamoviștii au mai contestat o fază de arbitraj la finalul meciului cu Petrolul

Dinamoviștii au mai contestat o fază de arbitraj la finalul meciului cu Petrolul de pe stadionul „Arcul de Triumf” din Capitală, disputat în cadrul etapei a doua din play-out-ul Superligii.

Pe lângă momentul petrecut în prelungirile jocului, atunci când Horațiu Feșnic a acordat, după ce a revăzut faza pe monitorul VAR de la marginea terenului, penalty pentru „lupi”, în viziunea lui Dennis Politic, „câinii” ar fi putut primi, ulterior acelui moment, de asemenea o lovitură de la 11 metri, la o fază care l-a avut în prim-plan pe Goncalo Gregorio.

Dennis Politic este de părere că Dinamo ar fi putut primi un penalty în finalul meciului cu Petrolul

În rest, fotbalistul lui Zeljko Kopic s-a arătat încântat de faptul că a revenit în sfârșit pe teren după acea accidentare care l-a ținut destul de mult timp departe de gazon și, în plus, a vorbit și despre șansele echipei sale de a se salva de la retrogradare în acest sezon.

„Mă bucur că sunt sănătos, că am revenit bine, din păcate nu am reușit să obținem cele trei puncte în seara asta. Cred că în primele 60 de minute am arătat un joc pozitiv. Asta e. Ce mă îngrijorează puțin este că în ultimele 30 de minute stăm cam jos și cam pun presiune pe noi. Nu știu exact motivul pentru care ne retragem, nu a fost doar în meciul acesta.

În seara asta nu a fost ca în celelalte meciuri, să reușim să ținem de rezultat și să câștigăm. Cu emoții, chiar le ziceam colegilor că nu am mai stat niciodată atât la VAR. Mai sunt 7 meciuri în care avem toate șansele să câștigăm, credem în șansa noastră, avem forța de a marca, ținem mai bine de rezultat, mi se pare că luăm goluri mult mai greu.

Ne bucurăm foarte mult că au fost copilașii la meci, chiar le-am simțit prezența. Da, este prima oară pentru mine când am jucat fără fani, este mult mai mult, de când ești mic îți dorești să ajungi să joci cu mulți fani în tribune.

Nu știu, nouă ni s-a părut că a fost penalty la Gregorio, dar arbitrul a considerat că nu a fost și asta a fost tot”, a spus Dennis Politic la finalul meciului Dinamo – Petrolul 1-1.

Concluziile lui Gabriel De Moura la finalul acestei partide

Fundașul dreapta a marcat în minutul 39 primul său gol de când a ajuns în fotbalul din România, iar la flash-interviul de la finalul jocului a fost de acord cu Dennis Politic și a apreciat că nu trebuia ca el și coechipierii lui să se retragă atât de mult în repriza a doua.

„Nu știu, cred că am venit puțin în spate, trebuia să atacăm mai mult în repriza a doua. Cred că cu toți suporterii, pentru noi jucătorii, pentru toată lumea, e important. Nu știu dacă mergem cu recurs sau nu sau dacă vom sta încă 3 meciuri (n.r. fără spectatori). E greu să zici ceva. Suporterii sunt așa, fac o atmosferă foarte frumoasă. E păcat ce s-a întâmplat cu bătaia, nu e un exemplu pentru nimeni, dar se întâmplă.

Cum am zis, vor fi încă 7 meciuri foarte grele, suntem tot acolo, dar trebuie să batem ca să scăpăm. Va fi un meci foarte greu (n.r. cu Oțelul Galați), joacă foarte bine acasă, dar trebuie să mergem acolo să facem treabă”, a declarat și Gabriel De Moura.