Mircea Rednic, după ce UTA a învins, 2-0, Poli Iaşi, în deplasare: „Cu inima am stat bine, mai un medicament… mai o ameţeală…”

UTA Arad a învins Poli Iași, scor 2-0, în deplasare, în cadrul etapei a șaptea a play-out-ului. În urma acestui rezultat, patru formații sunt despărțite de un singur punct în coada play-out-ului: Dinamo, FC Botoșani, Poli Iași și FCU Craiova.

Veste bună pentru arădeni: urcă pe primul loc în clasamentul din play-out.

Mircea Rednic răsuflă uşurat

Antrenorul celor de la UTA a fost fericit pentru că echipa lui a devenit liderul din play-out.

„Nu e revanşă. În prima repriză, am suferit. În prima repriză, ne-am apărat. Ăsta e fotbalul, se joacă pe goluri, n-am marcat. Repriza secundă a fost a noastră. Am revenit pe primul loc, le-am dat două zile libere.

Ne dorim să rămânem pe primul loc. Cred că merităm, mai ales în disputa şi cu Galaţiul. Sunt ferm convins că la meciul cu FCU Craiova va fi stadionul plin. Cu inima am stat bine, mai un medicament, mai o ameţeală, asta e viaţa”, a spus Mircea Rednic.

UTA Arad urcă pe primul loc în play-out. De partea cealaltă, ieșenii coboară pe ultima poziție după această înfrângere și retrogradarea este din ce în ce mai aproape.

Poli Iași – UTA Arad 0-2 (Ezekiel 62, Luckasen 84) | Echipele de start

Poli Iași: Lung – Todoroski, F. Ilie, Bouhenna, Ispas – A. Roman, Bordeianu, Marchioni, Ștefanovici – Buș, Bettaieb. Rezerve: Ailenei – Martac, Katanec, Samayoa, Itu, Saghiri, Jatoba, Harrison, D. Ciobanu, Gheorghiță, De Oliveira. Antrenor: Tony Da Silva.

UTA Arad: Fl. Iacob – Diogo Rodrigues, Conte, Stolnik, Lawrence – Micovschi, C. Mihai, Vulturar – R. Pop, Luckassen, Omondi. Rezerve: Kucher – Trif, Căpușă, Stahl, A. David, Iurasciuc, Tudorie, Ezekiel, A. Lopez. Antrenor: Mircea Rednic.

Mircea Rednic l-a pus la punct pe Dorinel Munteanu

Etapa trecută, Oțelul a pierdut la scor pe terenul celor de la UTA, scor 1-3. Atunci, Rednic a ținut să-i răspundă omologului său de pe banca Oțelului, care a spus că „Puriul” nu are o o filozofie de joc, lucru care l-a enervat la culme pe tehnicianul „Bătrânei Doamne”.

„Mă bucur că am câștigat în fața unei echipe bune. Au avut ceva faze în prima repriză, niște baloane care au trecut pe lângă poarta noastră, tot pe greșelile noastre. Ăsta e jocul lor, știam asta. Fizic am stat mult mai bine din minutul 70, am dat și trei goluri.

Îmi pare rău că ne-am relaxat pe final, arăta mult mai bine 3-0. Dacă nici Rednic nu are filozofie, care a câștigat două campionate cu Dinamo și Rapid… N-au mai reușit să ia un trofeu de zeci de ani. Rednic a antrenat și în vest. Nu are cum să spună Dorinel că Rednic nu are filozofie. A fost chiar obraznic”, a afirmat Mircea Rednic în urmă cu câteva zile.