Mircea Rednic l-a pus la punct pe Dorinel Munteanu: „A fost chiar obraznic”. De la ce a pornit totul

Joi după-amiaza, Oțelul a pierdut la scor pe terenul celor de la UTA, scor 1-3, în etapa cu numărul 6 din play-out-ul SuperLigii.

În urma acestui rezultat, UTA a urcat până pe primul loc în play-out, în timp ce Oțelul este a doua în ierarhie.

Mircea Rednic, după UTA – Oțelul: „Nu are cum să spună asta”

La finalul partidei care a avut loc la Arad, Mircea Rednic a oferit prima sa reacție. Antrenorul celor de la UTA a ținut să-i răspundă omologului său de pe banca Oțelului, care a spus că „Puriul” nu are o o filozofie de joc, lucru care l-a enervat la culme pe tehnicianul „Bătrânei Doamne”.

Mă bucur că am câștigat în fața unei echipe bune. Au avut ceva faze în prima repriză, niște baloane care au trecut pe lângă poarta noastră, tot pe greșelile noastre. Ăsta e jocul lor, știam asta. Fizic am stat mult mai bine din minutul 70, am dat și trei goluri.

Îmi pare rău că ne-am relaxat pe final, arăta mult mai bine 3-0. Dacă nici Rednic nu are filozofie, care a câștigat două campionate cu Dinamo și Rapid… N-au mai reușit să ia un trofeu de zeci de ani. Rednic a antrenat și în vest. Nu are cum să spună Dorinel că Rednic nu are filozofie. A fost chiar obraznic„, a spus Rednic, la conferință.

Dorinel Munteanu și-a pus la zid jucătorii la finalul meciului UTA – Oțelul Galați 3-1: „Greșeli de curtea școlii”

La finalul partidei de la Arad, Dorinel Munteanu a apreciat că echipa sa a controlat în mare parte jocul, în special în prima repriză, dar diferența a fost făcută în cele din urmă de anumite greșeli foarte mari comise de jucătorii săi din punct de vedere individual, greșeli care i-au ajutat pe adversari să pună în scenă câteva contraatacuri foarte periculoase, din care de altfel au și reușit să marcheze.

„Îmi este greu să cred că am pierdut acest joc pentru că l-am controlat. Am făcut o repriză foarte bună, dar nu am reușit să marcăm. Știam că adversarul este foarte periculos pe contraatac, speculează orice greșeală. La primul gol a fost o greșeală de curtea școlii, jucătorii nu au fost concentrați, greșeli de curtea școlii. Sigur, cu aceste greșeli am avantajat echipa gazdă care se bucură acum de cele trei puncte.

Dezamăgirea e mare pentru că am făcut o partidă bună. Am luat goluri pe greșeli personale și pe pierderea balonului foarte ușor. Rămân 3 meciuri și finala Cupei României, asta ne rămâne. Vedem ce vom face”, a spus Dorinel Munteanu la finalul meciului UTA – Oțelul Galați 3-1, citat de digisport.ro.