Mircea Rednic dă vina pe arbitraj și acuză jucătorii pentru eșecul cu Hermannstadt: ”Te trezești la locurile de baraj”

Mircea Rednic (62 de ani) a dat vina pe o eroare de arbitraj, dar și pe echipa sa pentru eșecul cu Hermannstadt. UTA pierde primul loc din playout, iar antrenorul recunoaște că se teme să nu intre în zona retrogradării.

UTA întrerupe seria bună de acasă din ultimul timp. Pierde derby-ul de clasament cu Hermannstadt, 1-3, și cedează oaspeților primul loc. La final, Rednic nu și-a ascuns frustrarea și a fixat obiectivul imediat: victoria cu Petrolul.

Mircea Rednic, supărat după eșecul cu Hermannstadt

”Nu vreau să vorbesc despre prima repriză. Penalty-ul care s-a dat s-a dat cu mare ușurință.

A doua repriză am început prost. Greșelile pe care noi le-am făcut… nu știu ce să zic, de curtea școlii. Am lucrat asta pentru faza defensivă.

Păcat pentru atmosfera de aici, pentru sacrificiile care s-au făcut. Dacă am pierdut, am pierdut din vina noastră. Nu trebuia să pierdem acum și mai ales acasă.

Suntem supărați, o să analizăm și acum pregătim meciul de la Ploiești. Trebuie să recuperăm punctele astea.

Pierzi două meciuri și deja te trezești că te uiți la locul de baraj. Regret și-mi asum această înfrângere, prea multă euforie după meciul cu Botoșani.

În prima repriză, în afara de penalty-ul ușor acordat, zici că erau dușmani”, a spus Mircea Rednic la finalul partidei.

ECHIPELE DE START

UTA: Kucher – T. Căpușă, Benga, Conte, Trif – Vulturar, Joao Pedro, Fabry – Micovschi, Luckassen, OmondiRezerve: Fl. Iacob – Stolnik, Diogo Rodrigues, De Freitas, A. David, Rareș Pop, D. Iurasciuc, Vl. Morar, Al. Tudorie, Ariel Lopez, EzekielAntrenor: Mircea Rednic

Hermannstadt: Căbuz – Butean, V. Găman, Bejan, Opruț – Balaure, Mino Sota, Murgia, I. Stoica – G. Iancu, ParaschivRezerve: Muțiu – Pop, Medina, I. Stoica, A. Oroian, Cr. Neguț, Biceanu, K. Ciubotaru, NGoma, D. Iancu, R. Fonseca, A. Jipa, FonsecaAntrenor: Marius Măldărășanu

Stadion: Francisc Neuman
Arbitru: Dumitrache Bogdan (Bucureşti). A1: Necula Mihaita (Bucureşti), A2: Vatamanu Cosmin (Bucureşti)
Arbitru VAR: Fesnic Horatiu Mircea (Cluj-Napoca). Arbitru AVAR: Trandafir Cristina Mariana (Bucureşti)