Mesajul căpitanului Stanciu: ”Asta ne-am dorit!” Ce le promite fanilor

Nicolae Stanciu (31 de ani) a declarat la finalul meciului cu Belgia, 0-2, că nimic nu este pierdut și că naționala României are puterea de a câștiga ultima partidă din grupe, cu Slovacia.

Situație incredibilă în clasamentul Grupei E. România, Belgia, Ucraina și Slovacia au toate câte 3 puncte, iar calificarea se joacă în ultima etapă. Florin Niță și Denis Drăguș au declarat la unison că nimic nu este pierdut și că totul va fi lămurit în ultimul meci.

Nicolae Stanciu, mesaj de căpitan

„Am avut şi noi şansele noastre de a marca. Din păcate nu am făcut-o, au intrat toate cu Ucraina. Ştiam că trebuie să suferim cu o echipă ca Belgia.

Am şi suferit, puteam să închidem calificarea din această seară, asta ne-am dorit. Cred că şi noi dacă reuşeam să egalăm la ocaziile avute, făceam 1-1, poate ei nu mai reveneau.

Sunt mândru de toţi colegii, cum au luptat. Aşteptăm meciul cu Slovacia şi sper să rezolvăm calificarea acolo. Am încercat să forţăm şi din prima repriză, dar a venit golul în minutul 2 şi ne-a dat peste cap. Nu e uşor să iei gol în minutul 2. Aşteptăm meciul cu Slovacia şi sper să rezolvăm calificarea”, a spus Nicolae Stanciu la finalul partidei.

ECHIPELE DE START:

Belgia: Casteels – Castagne, Faes, Debast, Carrasco – Mangala, Onana – Trossard, De Bruyne, Doku – Lukaku
Rezerve: Kaminski, Bakayoko, De Cuyper, De Ketelaere, Lukebakio, Openda, Sels, Theate, Tielemans, Vermeeren, Vertonghen, Vranckx,
Absent: Witsel (Accidentat)
Selecționer: Domenico Tedesco

România: Fl. Niță – Rațiu, Burcă, Drăgușin, Bancu – R. Marin, M. Marin, Stanciu – Man, Drăguș, Mihăilă
Rezerve: Moldovan, Târnovanu, Mogoș. Racovițan, Rus, Nedelcearu, Sorescu, Cicâldău, Șut, Olaru, I. Hagi, Coman Pușcaș, Alibec, Bîrligea
Selecționer: Edward Iordănescu