Marius Măldărășanu, contondent după Hermannstadt – Rapid 1-0! A răspuns acuzațiilor: „Era prieten cu Borcea, juca altcumva cu Dinamo?”

Marius Măldărășanu, antrenorul celor de la Hermannstadt, i-a dat replica lui Dănuț Lupu în urma succesului bifat cu Rapid. În ultima etapă din sezonul regulat, cea cu numărul 30, sibienii s-au impus la limită pe propriul teren în fața giuleștenilor, scor 1-0. Neguț, în minutul 90+5, a semnat unicul gol al întâlnirii, după o gafă uriașă a fundașilor de sub comanda lui Marius Șumudică.

Înaintea meciului, Dănuț Lupu, ex-jucătorul celor de la Rapid, a spus că Marius Măldărășanu nu ar vrea victoria, ținând cont de trecutul „principalului” aflat pe banca lui Hermannstadt, dar și de rezultatul înregistrat în tur, când bucureștenii au luat 3 puncte, scor 1-0.

După Hermannstadt – Rapid 1-0, Marius Măldărășanu s-a arătat foarte deranjat de spusele lui Dănuț Lupu: „A venit din partea unui fost coleg”

Marius Măldărășanu nu s-a ferit de cuvinte și a transmis că Dănuț Lupu l-a supărat. Tehnicianul sibienilor nu se aștepta ca o astfel de ipoteză să vină din partea fostului său coechipier, pentru care a avut o întrebare.

Din dorința de a argumenta că nu s-ar fi putut pune problema unei „omenii” contra Rapidului, „Măldă” l-a chestionat pe Lupu cu privire la modul în care juca împotriva lui Dinamo, în baza prieteniei fostului internațional român cu Borcea, ex-acționarul „câinilor”.

„Nu există ambiții. Percepția este diferită în fața suporterilor. Am văzut o declarație din partea lui Dănuț Lupu. Noi atunci aveam șanse la play-off (n.r. în tur).

Brânza e pe bani, asta e, mă înjură și suporterii celor de la Petrolul. M-a deranjat că a venit din partea unui fost coleg. Când eram colegi la Rapid, cu el (n.r. cu Dănuț Lupu) și cu Șumudică, și jucam împotriva lui Dinamo, cum era? El era prieten cu Borcea, ce făcea, juca altcumva contra lui Dinamo?

Eu o spun acum, după meci. A greșit Ignat, în tur a alunecat Bejan. Dacă aluneca și acum, dădea vina pe Măldărășanu. Mă deranjează că vin din partea unor fost colegi, oameni din fenomen”, a declarat Marius Măldărășanu, potrivit digisport.ro.

Marius Măldărășanu, convins că victoria a fost pe deplin meritată

În momentul în care a oferit o reacție după succesul bifat contra Rapidului, Marius Măldărășanu a opinat că cele 3 puncte au fost obținute pe merit. De asemenea, printre altele, „principalul” celor de la Hermannstadt și-a exprimat părerea de rău față de momentul greu prin care trece Cristi Ignat, vinovat la golul gazdelor. Ulterior fluierului final, apărătorul central al oaspeților a fost surprins în lacrimi.

„A fost o primă repriză echilibrată. Cred că este o victorie meritată. Îmi pare rău de Ignat. Sunt jucători tineri și astfel de momente… Nu le va fi ușor. Probabil va mai avea multe astfel de situații. Dacă este să-mi pară rău de ceva în seara asta… Îmi pare rău de el.

(n.r. Rezervele și-au făcut treaba) Am avut și probleme când au intrat rău. Am fost dezamăgit pe finalul partidei cu FCSB (n.r. meci terminat cu scorul de 1-1), l-am scos pe Alessandro (n.r. Murgia), a intrat un jucător care nu a făcut ce trebuie (n.r. Alexandru Oroian) și am luat acel gol de la Crețu. La fel și cu Petrolul (n.r. meci încheiat cu scorul de 1-1).

Banca îți câștigă obiectivul. Nu e ușor să gestionez situația, sunt mulți jucători supărați. Probabil Neguț va fi titular în etapa următoare, fac și eu ca Gigi Becali”, a comunicat fostul mijlocaș ofensiv.

Distribuie

Urmărește-ne pe

Ultima oră
Cele mai citite

Articole similare