Marea supărare a lui Costel Gâlcă după Universitatea Craiova – CFR Cluj 0-1! Ce le-a reproșat jucătorilor săi

La finalul meciului Universitatea Craiova – CFR Cluj 0-1, disputat în cadrul etapei cu numărul 6 din play-off-ul acestui sezon de Superliga, Costel Gâlcă a apreciat că jucătorii săi au arătat poate prea mult respect pentru adversari, în special în prima repriză.

A fost prima înfrângere suferită de gruparea din Bănie din momentul în care a fost preluată de fostul component al „Generației de Aur”, la chiar prima partidă pe teren propriu.

Costel Gâlcă a avut un reproș de făcut la adresa jucătorilor săi la finalul meciului Universitatea Craiova – CFR Cluj 0-1

Fostul mijlocaș a scos în evidență faptul că echipa sa ar fi trebuit să arate o agresivitate mai mare în momentul în care cei de la CFR Cluj se aflau în posesia mingii. De asemenea, el a evidențiat că în partea secundă au apărut spații în apărarea formației sale, prin prisma faptului că aceasta a dorit să atace pentru a debloca tabela de marcaj.

„Nu le-am pus probleme, am fost cam respectuoși cu ei când aveau mingea. În a doua repriză ne-am desfăcut mai mult. (n.r. despre faza golului marcat de Daniel Bîrligea) I-a venit mingea în spate, a fost și neșansă, dar și reacția noastră a fost târzie. Trebuie să facem mai mult în atac ca să câștigăm, în prima repriză nu am avut nicio ocazie de a marca.

Normal, e o experiență mai mare, după aceea riști mai mult, te desfaci mai mult și apar spațiile, este inevitabil. Ne mai rămân 4 meciuri, sper să facem meciuri mult mai consistente ca să putem câștiga, nu mai suntem la mâna noastră.

Eu încerc să iau deciziile cele mai bune, să aleg jucătorii cei mai în formă, din când în când apar și accidentări și îți dau planurile peste cap. Eu îmi doresc și sper din tot sufletul, o să pun tot ceea ce se poate pentru a ajunge la ultimul meci să ne batem pentru locul 2”, a spus Costel Gâlcă la finalul meciului Universitatea Craiova – CFR Cluj 0-1.