Malcom Edjouma (28 de ani) primește critici serioase, după ce Rangers „a demontat-o” pe FCSB în UEFA Europa League. La Glasgow, în etapa a treia din faza principală a competiției, roș-albaștrii au fost învinși fără drept de apel, scor 0-4. A fost prima înfrângere suferită de FCSB în această ediție de UEL. În precedentele două runde, trupa lui Elias Charalambous și Mihai Pintilii câștigase cu RFS și PAOK Salonic, scor 4-1, respectiv 1-0.
Gigi Becali, patronul bucureștenilor, l-a luat la rost pe Malcom Edjouma, criticându-i și pe Marius Ștefănescu și Baba Alhassan. Latifundiarul s-a arătat nemulțumit de prestațiile celor trei. A venit și rândul lui Dumitru Dragomir să se lege de mijlocașul francez.
Dumitru Dragomir l-a luat peste picior pe Malcom Edjouma, în urma partidei dintre Rangers și FCSB: „Nu fuge ca mine”
Fostul președinte al Ligii Profesioniste de Fotbal a considerat că Gigi Becali a greșit în momentul alcătuirii formulei de start. Dumitru Dragomir a pus în scenă un discurs critic, neînțelegând de ce Malcom Edjouma a fost titular la Glasgow.
A făcut glume pe seama jucătorului francez, spunând că mijlocașul nu îl poate depăși la capitolul viteză nici măcar pe o distanță de doar 10 metri, chiar dacă Dumitru Dragomir a atins o vârstă înaintată.
„(n.r. Gigi Becali spune că a fost ideea lui MM să-l pună pe Popescu fundaș stânga) Ideea lui MM Stoica a fost să nu-l lase pe Mihai Popescu în afara echipei, pentru că a revenit. Panțîru ar fi trebuit să joace în stânga. E fundaș de meserie, are și viteză bună.
La mijloc joci cu Edjouma… Care nu fuge nici ca mine. Pe onoarea mea, am 80 de ani aproape, puneți-l la viteză cu mine… Dacă poate să mă la 10 metri… Până pleacă de pe loc, trenul ajunge la Ploiești!
Gluma e glumă, faptele sunt fapte. Au făcut echipa prost și de asta au pierdut. Rangers era o echipă căreia îi puteai marca 2-3 goluri în deplasare. Pe lângă Cerny, nu am văzut un jucător valoros… Și portarul era bunicel”, a afirmat Dumitru Dragomir, citat de fanatik.ro.
Valeriu Iftime îl așteaptă pe Malcom Edjouma la Botoșani
Valeriu Iftime, conducătorul celor de la FC Botoșani, a discutat despre Malcom Edjouma, după cele patru goluri încasate de FCSB pe pământ scoțian. Omul de afaceri s-a arătat încântat de idee unei posibile reveniri a francezului la FC Botoșani, în cazul în care Gigi Becali nu-l va mai dori în lotul roș-albaștrilor.
„Domnul Becali se aprinde mereu atunci când pierde FCSB, când echipa nu e grozavă, dar mai greșește și Neuer, nu doar Edjouma. E o mare greșeală să-ți desființezi jucătorii după un meci. Fotbaliștii se simt rău în astfel de situații, sunt convins de asta. Dacă există această posibilitate, eu pe Malcom l-aș lua oricând de la Becali, dar sunt convins că îl vor mai multe echipe.
Mă pun la coadă pentru el. El este un jucător mai lent, dar nici alți fotbaliști de la FCSB n-au avut reacție în această partidă cu Rangers, așa cum este și Ștefănescu. Îmi place Edjouma, uitați că Denis Haruț a plecat de la FCSB și acum joacă meci de meci la Sepsi”, a transmis Valeriu Iftime, conform prosport.ro.