Luka Modric a intrat în istoria fotbalului! Ce record a stabilit mijlocașul după Croația – Italia

În ultimul meci din grupa B de la EURO 2024, Croația a remizat cu Italia, scor 1-1. Marcatorul celor de la Croația a fost Luka Modric, iar cu acest gol, mijlocașul a stabilit un record istoric.

Luka Modric, cel mai în vârstă marcator din istoria EURO

În minutul 54, croații au avut șansa de deschide scorul printr-un penalty executat de Luka Modric. Din păcate, acesta a ratat, dar cu un minut mai tarziu, tot el a reușit să se revanșeze și a adus echipa în avantaj. Datorită golului marcat de mijlocașul de la Real Madrid, Modric a devenit cel mai bătrân marcator din întreaga istorie a Campionatului European.

Recordul stabilit de Modric poate fi doborât la meciurile următoare. Pepe și Cristiano Ronaldo sunt cei doi jucători care îi pot doboră recordul mijlocașului lui Real Madrid.

Din păcate, croații nu au reușit să țină de scor, iar în minutul 90+8, Zaccagni a reușit să restabilească egalitatea. Astfel, Croația a coborât pe a treia poziție a clasamentului și are șanse minime să se califice în optimile de finală. Cu un meci în plus, Croația se află momentan pe locul cinci în clasamentul echipelor de pe locurile trei, cu șanse extrem de mici de calificare.

Kevin Csoboth vrea să o întâlnească pe România în optimi

După victoria dramatică, Ungaria speră să se regăsească printre cele 4 formaţii norocoase care se pot califica în optimi de pe locul 3.

Fiind și marcatorul golului victoriei, Kevin Csoboth a fost declarat omul meciului. La final, acesta a fost întrebat de jurnaliștii maghiari ce preferă între Portugalia și România, în caz că Ungaria se va califica.

„Mi-e greu să spun ceva acum, un minut nu este suficient pentru a spune tot ce-mi trece prin cap. A fost o experiență grozavă, emoționantă. Îmi pare rău că părinții mei nu au putut vedea acest moment pe stadion, dar sunt sigur că s-au bucurat în fața televizorului. Cel mai important este faptul că am câștigat meciul.

Am crezut în șansa noastră până la final. Echipa a făcut un efort uriaș și sunt foarte satisfăcut de acest rezultat. Selecționerul mi-a spus când m-a trimis pe teren să cer mingea cât mai mult, să încerc să mă folosesc de viteza mea. Mă bucur că mi-a ieșit.

Acum așteptăm, dar ne doream să trăim acest moment. Mai bine să vină România în optimi, decât Portugalia!” a spus Kevin Csoboth, citat de sportal.hu.