Spania – Anglia, marea FINALĂ de la EURO 2024! Englezii au trecut cu 2-1 de Olanda în semifinale. Gol marcat în minutele de prelungire

Miercuri, 10 iulie, Anglia a trecut cu scorul de 2-1 de Olanda, în semifinala de la EURO 2024.

În urma acestui rezultat, Anglia a ajuns în ultimul act al competiției și se va lupta cu Spania pentru trofeu. Ibericii s-au impus și ei cu 2-1 în fața Franței și și-au asigurat biletele pentru marea finală de la Berlin.

Olanda – Anglia 1-2

UPDATE: Fluier final! Anglia se impune și va juca împotriva Spaniei în marea finală de duminică, 14 iulie.

Min. 90+1: Goool Anglia! Watkins șutează superb din lateral și îl învinge pe portarul Olandei!!

Min. 79: Bukayo Saka marchează, dar golul este anulat pe motiv de ofsaid.

Min. 65: Ocazie mare pentru Olanda! Van Dijk trimite bine cu capul, însă Pickford este la post și respinge spectaculos.

Min 60: Anglia domină jocul în repriza a doua și are o posesie de 69% – 31%. Cu toate acestea, elevii lui Southgate nu sunt periculoși la poarta Olandei,

Min. 45: Pauză la Dortmund! Olanda și Anglia intră la egalitate la cabine, după o primă repriză spectaculoasă.

Min. 32: Bară și pentru Anglia! Foden șutează fanstastic de la marginea careului, însă mingea izbește stâlpul din stânga al porții.

Min. 29: Bară pentru Olanda! Dumfries câștigă un duel aerian cu Bellingham și trimite balonul în bara transversală cu o lovitură de cap.

Min. 23: Ocazie mare pentru Anglia! Foden ratează o șansă importantă, după o intervenție uriașă a lui Dumfries.

Min. 17: Gool Anglia! Dumfries comite un penalty, iar Kane execută impecabil de la punctul cu var și restabilește egalitatea.

Min. 13: Ocazie Anglia! Harry Kane șutează de la mare distanță, însă portarul Olandei este la post și respinge.

Min. 7: Goool Olanda! Xavi Simons șutează puternic și deschide scorul contra Angliei.

Min. 1: A început semifinala dintre Olanda și Anglia!

UPDATE: Cele două echipe intră pe teren și se așteaptă intonarea imnurilor.

Echipele de start:

Olanda: Verbruggen —  Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake — Schouten, Simons, Reijnders — Malen, Depay, Gakpo.

Antrenor: Ronald Koeman

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Guéhi – Saka, Mainoo, Rice, Trippier – Bellingham, Foden – Kane..

Antrenor: Gareth Southgate

Olanda – Anglia, a doua semifinală de la EURO 2024

După o fază a grupelor sub așteptări, din care s-au calificat ca una dintre cele mai bune echipe de pe locul al treilea, Olanda a progresat de la meci la meci în fazele eliminatorii ale Euro 2024. „Portocala Mecanică” a pierdut doar una din cele nouă confruntări directe, iar selecționerul Ronald Koeman speră ca acest bilanț să îi poată duce în prima finală a Euro de când au ridicat trofeul în 1988. Întâmplător, ultima finală care a avut loc pe pământ german și un turneu în care olandezii au triumfat cu 3-1 împotriva Angliei.

Acesta este un teritoriu mult mai familiar în ultima vreme pentru Anglia, care va disputa a treia semifinală a unui turneu major din patru încercări sub conducerea lui Gareth Southgate, după ce a învins dramatic Elveția la penalty-uri în sferturi. Selecționerul englez a ținut să laude „caracterul incredibil și rezistența” echipei sale după ce a trecut de elvețieni și nu există nicio îndoială că Anglia este greu de învins. Ultima dată când a pierdut un meci competitiv a fost la Cupa Mondială din 2022 împotriva Franței. Aceasta a fost, de asemenea, ultima dată când au primit mai multe goluri într-un meci competitiv, astfel încât există toate șansele ca soliditatea defensivă să ghideze Cei Trei Lei către o a doua finală consecutivă la Euro, un lucru cu atât mai impresionant, cu cât nu au reușit să ajungă în finală în oricare dintre primele lor nouă încercări.