VIDEO | Portugalia – Cehia 2-1, în grupa F de la EURO 2024! Lusitanii câștigă cu un gol în prelungiri. Turcia – Georgia, meciul golurilor de senzație de la turneul final din Germania

Portugalia a învins Cehia la Leipzig cu scorul de 2-1 în Grupa F de la EURO 2024, ultimul meci al primei etape din faza grupelor de la acest turneu final. Cehii au marcat primii, în minutul 62, prin Provod, dar ulterior, în minutul 69, și-au înscris și în propria poartă, prin Hranac. Lusitanii au fost salvați în prelungiri, mai exact în minutul 90+2, de cel mai tânăr jucător din lot, Francisco Conceicao, în vârstă de 21 de ani, cel care fusese introdus pe teren de selecționerul Roberto Martinez abia cu două minute în urmă.

Anterior, Turcia și Georgia s-au duelat la Dortmund în primul meci din această grupă F de la EURO 2024. Naționala pregătită de italianul Vincenzo Montella s-a impus cu scorul de 3-1, grație golurilor marcate de Muldur, Arda Guler, cu două execuții de senzație, și Akturkoglu în prelungiri, în vreme ce pentru gruzinii lui Willy Sagnol a punctat Mikautadze, jucătorul lui Ladislau Boloni de la Metz.

Astfel, cu aceste două partide, s-a încheiat prima etapă a fazei grupelor de la acest Campionat European din Germania.

Portugalia – Cehia 2-1, în Grupa F de la EURO 2024

Final de meci!

Min90+2: GOOOL, PORTUGALIA! Francisco Conceicao dă lovitura și își aruncă tricoul de bucurie

Min87: Diogo Jota înscrie, dar golul este anulat de VAR

Min70: GOOOL, Portugalia! Hranac iși trimite în propria poartă, după o respingere greșită a portarului.

Min62: GOOOL, CEHIA! Provod deschide scorul cu un șut imparabil!

Min45: PAUZĂ. Portugalia – Cehia 0-0

Min1: Începe partida

ECHIPELE DE START:

Portugalia: D. Costa – Dias, Pepe, N. Mendes – Dalot, B. Fernandes, Vitinha, Cancelo – B. Silva, Ronaldo, Leao
Selecționer: Roberto Martinez

Cehia: Stanek – Holes, Hranac, Krejki – Coufal, Sulc, Soucek, Provod, Doudera – Kuchta, Schick
Selecționer: Ivan Hašek

Stadion: „Red Bull Arena”, Leipzig
Arbitru: Marco Guida (Italia)

Turcia – Georgia 3-1

Min. 90+3: GOL TURCIA! Portarul georgian a urcat în careul advers pentru un corner, turcii au respins, Akturkoglu a scăpat singur din propria jumătate de teren și a marcat fără emoții în poarta goală!

Min. 65: GOL TURCIA! Arda Guler a înscris cu un șut absolut superb cu interiorul piciorului stâng de la circa 25 de metri, ușor lateral dreapta!

Sursă video: X

A început repriza secundă!

Finalul primei reprize!

Min. 32: GOL GEORGIA! Mikautadze, jucătorul lui Ladislau Boloni la Metz, a egalat cu un șut moale cu piciorul drept din 7 metri, după o pasă primită din flancul drept, la o fază la care portarul turc a dat impresia că ar fi putut face mai mult!

Sursă video: X / CentreGoals

Min. 27: Yildiz a înscris din 3 metri, dar reușita sa a fost anulată ulterior, la intervenția sistemului VAR!

Min. 25: GOL TURCIA! Muldur a înscris cu un voleu superb trimis cu piciorul drept din marginea careului de 16 metri, direct sub bara porții lui Mamardashvili!

A început meciul!

Echipele de start:

Turcia (4-2-3-1): Mert Gunok- Muldur, Akaydin, Bardakci, Kadioglu- Ayhan, Calhanoglu- Arda Guler, Kokcu, Yildiz- Yilmaz
Rezerve: Bayindir, Cakir, Celik, Demiral, Yokușlu, Akturkoglu, Tosun, Yazici, Kaplan, Ozcan, Yuksek, Kilicsoy, Akgun, Yildirim
Selecționer: Vincenzo Montella

Georgia (5-3-2): Mamardashvili- Kakabadze, Kverkvelia, Kashia, Dvali, Tsitaishvili- Kocharashvili, Mekvabishvili, Chakvetadze- Mikautadze, Kvaratskhelia
Rezerve: Gugeshashvili, Zivzivadze, Davitashvili, Kvilitaia, Gocholeishvili, Lochoshvili, Gvelesiani, Kvekveskiri, Kiteishvili, Altunashvili, Shengelia, Lobjanidze, Tabidze, Sigua
Absent: Loria (suspendat)
Selecționer: Willy Sagnol

Arbitru: Facundo Tello (Argentina)
Asistenți: Gabriel Chade și Ezequiel Brailovsky (ambii din Argentina)
Arbitru de rezervă: Donatas Rumsas (Lituania)
Arbitru VAR: Alejandro Hernandez (Spania)

Stadion: BVB Stadion (Dortmund)

Știrea inițială:

Prima rundă a fazei grupelor de la Euro 2024 se va încheia cu întâlnirea dintre Portugalia, campioana din 2016, și Cehia. Cele două echipe s-au întâlnit ultima dată în Liga Națiunilor UEFA în 2022, când Portugalia s-a impus de două ori cu un scor general de 6-0. Cu toate acestea, după ce a dominat Grupa J de calificare, cu un record perfect și un scor general uriaș (36-2), Portugalia va fi încrezătoare că de data aceasta va avansa în fazele eliminatorii într-un mod mai convingător.

Cehia se află la a opta participare consecutivă la turneul final al Campionatului European. Curajul acestora crește datotrită faptului că la patru dintre ultimele șapte participări a trecut în fazele eliminatorii. Au un bilanț perfect sub conducerea noului selecționer Ivan Hašek, care a preluat echipa după faza de calificare, cu patru victorii în meciurile amicale obținute în ciuda faptului că au primit gol în fiecare meci.

Grupa F începe cu un meci între Turcia care este a treia cea mai bine cotată națiune conform FIFA și Georgia, cea mai slab clasată națiune din grupă și debutantă în turneu. Turcii sunt o echipă ieșită din formă înainte de acest meci de deschidere. Aceștia sosesc la Dortmund pe fundalul unei serii de cinci meciuri fără victorie.

Pe cealaltă parte, Georgia știe că dacă poate prelungi seria de înfrângeri a Turciei, atunci există o șansă să se califice în optimi ca cea mai bună a treia clasată. Însă, chiar și dacă nu se califică mai departe, acest turneu va fi oricum unul istoric pentru Georgia. Georgienii s-au bucurat de triumfulul din play-off împotriva Greciei care le-a asigurat un loc la primul turneu major din istorie.