VIDEO | Germania – Danemarca 2-0, în optimile EURO 2024! Havertz și Musiala îi duc pe nemți în sferturile de finală, unde se vor lupta cu Spania sau Georgia! Italia, eliminată de Elveția în primul meci al zilei!

Elveția a învins Italia la Berlin cu scorul de 2-0 în primul meci din optimile de finală de la EURO 2024. Freuler în minutul 37 și Vargas în minutul 46 au marcat pentru naționala pregătită de Murat Yakin și au trimis astfel acasă campioana europeană en-titre.

A doua optime de finală de la acest turneu final din Germania, dintre țara gazdă și Danemarca, a fost programat să se dispute tot sâmbătă, cu începere de la ora 22:00, la Dortmund. Kai Havertz (minutul 53) și Jamal Musiala (minutul 68) sunt jucătorii care au marcat golurile calificării nemților. Germania așteaptă deznodământul „optimii” dintre Spania și Georgia pentru a-și afla următorul adversar de la EURO 2024.

Germania – Danemarca 2-0:

FINAL DE MECI LA DORTMUND!

Min. 90+1: Wirtz înscrie golul trei al nemților, însă reușita este anulată pentru o poziție de offside!
Min. 68: GOOOL GERMANIA! Jamal Musiala mărește avantajul trupei lui Nagelsmann, cu un șut superb din interiorul careului Danemarcei, la colțul lung! Musiala primește o pasă colosală din apărarea Germaniei!

Sursă Video: X @centregoals

Min. 53: GOOOL GERMANIA! Kai Havertz deschide scorul la Dortmund din penalty!

Min. 51: Penalty pentru Germania! Nemții primesc lovitură de pedeapsă, după un henț comis de Andersen în careu!
Min. 48: Andersen marchează pentru Danemarca, cu un șut simplu din careul nemților! Faza este întoarsă de Michael Oliver pentru un offside, după analiza celor din camera VAR!

PAUZĂ la Dortmund!

Min. 4: Germania deschide scorul prin Schlotterbeck, după o lovitură de cap a acestuia, însă golul nu se pune, ulterior analizei din camera VAR! Fault în atac al nemților, comis de Kimmich!

Sursă Video: X @xFootballWorld_

Min. 1: A ÎNCEPUT partida de la Dortmund!

Echipele de start:

Germania: Neuer – Kimmich, Rudiger, Schlotterbeck, Raum – Andrich, Kroos – Sane, Gundogan, Musiala – Havertz
Rezerve: Baumann, Ter Stegen, Gross, Füllkrug, Führich, Müller, Beier, Anton, Wirtz, Mittelstädt, Henrichs, Koch, Can, Undav
Selecționer: Julian Nagelsmann

Danemarca: Schmeichel – Andersen, Vestergaard, Christensen – Bah, Delaney, Hojbjerg, Maehle – Skov Olsen, Hojlund, Eriksen
Rezerve: Hermansen, Rønnow, Kjær, Jensen, Dolbergm, Jørgensen, Damsgaard, Nørgaard, V. Kristiansen, Wind, Poulsen, Dreyer, R. Kristensen, Bruun Larsen
Selecționer: Kasper Hjulmand

Stadion: BVB Stadion Dortmund
Arbitru: Michael Oliver (Anglia)

Germania, gazda Euro 2024, a demonstrat că este o adevărată pretendentă la coroană de data aceasta, după ce a trecut cu brio de Grupa A. Echipa lui Julian Nagelsmann nu numai că s-a clasat pe primul loc în grupă, dar și-a demonstrat și versatilitatea pe tot parcursul turneului. Nemții se îndreaptă spre Signal Iduna Park al Borussiei Dortmund pentru meciul din optimile de finală cu Danemarca, în speranța de a avansa în sferturile de finală ale unui turneu major pentru prima dată de la Euro 2016.

Danezii vor încerca să își imite parcursul de la Euro 2020, unde au avut un parcurs plin de entuziasm până în semifinale. Roș-albii nu au strălucit la fel de mult de această dată, trei remize în Grupa C fiind suficiente pentru a ocupa locul al doilea, în spatele Angliei și în fața Sloveniei, pe care au devansat-o într-un mod ciudat, după ce cele două echipe au terminat la egalitate de puncte, diferență de goluri și goluri marcate.

Elveția – Italia 2-0, prima optime de finală de la European

Final de meci!

Min. 46: GOL ELVEȚIA! Vargas nu i-a dat nicio șansă lui Donnarumma cu o execuție fabuloasă, cu interiorul piciorului drept la colțul lung, aproape de vinclu!

Sursă video: X / Euro 24 Hub

A început repriza secundă!

Finalul primei reprize!

Min. 37: GOL ELVEȚIA! Freuler a apărut excelent din linia a doua, a preluat cu piciorul drept o minge pasată de Vargas din partea stângă și l-a învins pe Donnarumma cu un șut trimis cu piciorul drept din 7 metri!

Sursă video: X / Sideline Recaps

A început meciul!

Elveția (3-4-3): Sommer- Schar, Akanji, Rodriguez- Aebischer, Freuler, Xhaka, Rieder- Vargas, Embolo, Ndoye
Rezerve: Mvogo, Kobel, Stergiou, Elvedi, Zakaria, Okafor, Steffen, Zuber, Zesiger, Sierro, Duah, Shaqiri, Jashari, Amdouni
Selecționer: Murat Yakin
Absenți: Widmer (suspendat)

Italia (4-3-3): Donnarumma- Di Lorenzo, Mancini, Bastoni, Darmian- Cristante, Fagioli, Barella- Chiesa, Scamacca- El Shaarawy,
Rezerve: Vicario, Meret, Dimarco, Buongiorno, Gatti, Frattesi, Jorginho, Pellegrini, Raspadori, Bellanova, Retegui, Zaccagni, Cambiaso, Folorunsho
Selecționer: Luciano Spalletti
Absenți: Calafiori (suspendat)

Arbitru: Szymon Marciniak (Polonia)
Asistenți: Tomasz Listkiewicz și Adam Kupsik (ambii din Polonia)
Arbitru de rezervă: Facundo Tello (Argentina)
Arbitru VAR: Tomasz Kwiatkowski (Polonia)

Stadion: Olympiastadion (Berlin)

Drumul elvețienilor nu a fost unul ușor, ultimul lor meci de pregătire înaintea turneului (1-1 împotriva Austriei) dovedindu-se a fi primul din cele patru meciuri consecutive în care au primit gol, deși au revenit și au remizat de două ori. Cu toate acestea, trebuie remarcat faptul că ambele eliminări ale Elveției din ultimele două ediții ale Campionatului European au avut loc în urma unor remize 1-1 în timpul regulamentar de joc, înainte de a fi învinsă la penalty-uri.

Italia, campioana en-titre, părea că se îndreaptă spre o eliminare prematură și surprinzătoare de la turneu, până când Mattia Zaccagni a marcat un gol remarcabil în minutul 98 împotriva Croației, aducându-și echipa pe locul doi. Italia nu a fost încă eliminată în faza optimilor de finală de când aceasta a fost introdusă pentru Euro 2016, în timp ce ultima dată când a fost eliminată în primul tur eliminatoriu a fost în 2008, când a fost învinsă de Spania la loviturile de departajare. De atunci, Italia a avut nevoie de prelungiri în două din cele trei meciuri eliminatorii de deschidere de la Campionatul European, ceea ce sugerează că aceasta ar putea fi o altă partidă strânsă.