Lionel Messi a stabilit un nou record în MLS! Ce a reușit starul argentinian în seara în care Real Madrid a câștigat Liga Campionilor

Lionel Messi (36 de ani) a mai stabilit un record în tricoul celor de la Inter Miami. Acest lucru s-a întâmplat chiar în seara în care Real a câștigat Liga Campionilor pentru a 15-a oară.

Lionel Messi, nou record în MLS!

La câteva ore după triumful inedit al Realului în Liga Campionilor, Lionel Messi a jucat în MLS pentru Inter Miami. Aceștia au remizat, pe teren propriu, cu St. Louis City, scor 3-3. Cu toate acestea, starul argentinian a mai stabilit un record după ce a înscris primul gol al echipei sale.

Încă din minutul 15, adversarii conduceau cu 1-0. Însă, după 10 minute, fostul star al Barcelonei a restabilit egalitatea cu un șut puternic de la marginea careului, din pasa lui Jordi Alba (35 de ani).

Messi a mai oferit și un assist lui Suarez (37 de ani) la golul 2. Astfel, după aceste două reușite, starul argentinian a mai bifat un record în MLS. Lionel Messi a devenit cel mai rapid fotbalist care contribuie la 25 de goluri într-un sezon, iar această performanță a fost realizată în doar 12 meciuri.

Jordi Alba a înscris ultimul gol al lui Inter Miami, care a ajuns la două partide consecutive fără victorie în MLS. Inter Miami este lider în Conferința de Est, cu 35 de puncte după 18 meciuri. Urmează meciul din deplasare cu Philadelphia Union, pe 16 iunie.

Leo Messi, primul fotbalist din istoria MLS care contribuie la șase goluri într-o singură partidă!

Messi a reușit să își treacă din nou numele pe lista marcatorilor în duelul cu New York Red Bulls, însă statistica ce produce deliciul iubitorilor „sportului rege” este alta. Argentinianul a oferit cinci pase decisive în doar 33 de minute!

Scorul pauzei a fost 1-0 pentru Inter Miami, în urma golului marcat de Dante Vanzeir. Prestația colosală a lui Messi a început în actul secund al întâlnirii.

Prima pasă de gol pe care a oferit-o fostul superstar de la Barcelona s-a consemnat în minutul 48, atunci când l-a servit fantastic pe Matias Rojas. Apoi, Leo Messi a marcat pentru 2-0, ulterior dând alte patru assist-uri într-un timp record.