Leo Grozavu, ironii la adresa echipei lui Dan Șucu: „Când funcționează toate lucrurile, se împiedică!”

Leo Grozavu a lansat unele ironii la adresa echipei lui Dan Șucu, după victoria din Copou. Poli Iași s-a impus în fața Rapidului, pe teren propriu, cu scorul de 3-1. Giuleștenii lui Cristiano Bergodi au condus, după ce Krasniqi a marcat în minutul 52, dar elevii lui Leo Grozavu au avut puterea de a reveni în meci, reușind să puncteze de trei ori.

Bettaieb a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj, în minutul 55, la scurt timp după deschiderea de scor a celor de la Rapid. Rezultatul final a fost stabilit pe finalul meciului, după golurile lui Alin Roman (minutul 87) și Harrison (minutul 90+4).

Leo Grozavu, ironii la adresa echipei lui Dan Șucu

La finalul partidei din Copou, antrenorul lui Poli Iași a vorbit despre evoluția elevilor săi. Este de părere că echipa sa a făcut o partidă foarte bună, atitudinea fotbaliștilor săi fiind exemplară. Grozavu a recunoscut faptul că Poli Iași a beneficiat și de puțin noroc, dar a afirmat că fără șansă nu poți câștiga.

În continuare, Leo Grozavu i-a „înțepat” pe cei de la Rapid, susținând că este în ADN-ul echipei patronate de Dan Șucu să se împiedice în momente cheie. Trupa pe care o pregătește a dominat Rapidul la aproape toate capitolele, fiind peste giuleșteni în ceea ce privește șuturile pe poartă, posesia și pasele reușite. Printre altele, l-a menționat și pe Alin Roman, marcatorul golului doi al ieșenilor, care a revenit după o accidentare la genunchi.

„Fericirea e de scurtă durată la fotbal. În seara asta am făcut o partidă bună. Băieții sunt artizanii acestei victorii, iar ei au avut o atitudine exemplară. Astăzi am făcut un joc solid. În a doua repriză am avut și șansă, dar fără șansă nu poți câștiga. Jucătorii veniți de pe bancă și-au adus contribuția la aceste trei puncte uriașe. În ADN-ul meu nu există să mă retrag, dar câteodată adversarul te forțează. Oricărei echipe din campionat îi este greu când joacă fără jucători importanți, cum este Roman pentru noi. Am vorbit cu băieții toată săptămâna și nu aș vrea să fiu malițios. Văd emoția în fotbal. În pedigree-ul Rapidului există asemenea momente, când funcționează toate lucrurile, se împiedică. Astăzi a fost momentul și ne bucurăm că am fost noi cei care i-am încurcat”, a declarat Leo Grozavu, ulterior partidei cu Rapid

Ce urmează pentru Poli Iași

Ieșenii ocupă poziția a 13-a în clasamentul Superligii după victoria cu Rapid, reușind să treacă peste FC Voluntari, echipă care nu a evoluat, încă, în această etapă. Poli Iași a ajuns la 30 de puncte obținute, cu 8 mai multe față de primul loc retrogradabil, pe care se află Dinamo.

Formația antrenată de Leo Grozavu se pregătește pentru deplasarea de la Craiova, împotriva oltenilor lui Mititelu, de pe 27 februarie. Pe data de 1 martie, la Iași sosește Dinamo, echipă care a pierdut în Gruia în această etapă, contra lui CFR Cluj, cu 0-4.

În ultima etapă a sezonului regulat, ieșenii merg la Galați, pentru duelul cu Oțelul lui Dorinel. Poli Iași are șanse destul de mari să rămână în Superliga, la finalul stagiunii.