Ionel Dănciulescu, fostul mare atacant al lui Dinamo, știe care sunt atuurile din compartimentul ofensiv al lui Marius Șumudică, antrenorul de la Rapid. Legenda din „Ștefan cel Mare” a urmărit derby-ul desfășurat pe Arena Națională în etapa #3 din play-off-ul SuperLigii, câștigat la limită de giuleșteni, scor 1-0, în fața „câinilor roșii”.
„Danciu-gol” a remarcat și cuplul de fundași centrali al lui „Șumi”, format din Alexandru Pașcanu și Denis Ciobotariu, cel precizat la urmă fiind crescut chiar de gruparea alb-roșie.
După Dinamo – Rapid, Ionel Dănciulescu s-a arătat sigur că Alex Dobre „e cel mai important, alături de Petrila” pentru giuleșteni
În exclusivitate pentru Sport Pe Surse, Ionel Dănciulescu a răspuns la o întrebare referitoare la posibilitatea ca Alex Dobre să ajungă la naționala României. Acest scenariu a fost lansat în spațiul public de Ciprian Marica la GSP, în urma derby-ului Rapid – Dinamo.
Fostul golgheter din „Ștefan cel Mare” vede posibilă îndeplinirea variantei amintite anterior, întrucât jucătorul de atac al lui „Șumi” traversează o perioadă extraordinară.
În accepțiunea lui Ionel Dănciulescu, Dobre este cea mai importantă „armă” din compartimentul ofensiv al Rapidului, alături de Claudiu Petrila, care nu a putut juca împotriva lui Dinamo întrucât a fost suspendat după eliminarea suferită la capătul partidei cu Universitatea Craiova, pierdută de giuleșteni pe propriul teren, scor 1-2, în runda secundă din play-off.
„Ce pot să spun este că trece printr-o perioadă foarte bună. E cel mai important, alături de Petrila. Bine, dacă mă întrebi pe mine, aseară (n.r. duminică, 6 aprilie) mi-au plăcut mult și fundașii centrali, Pașcanu și Ciobotariu.
Dobre e un jucător cu potențial, cu o progresie foarte bună la picior, tehnică bună în regim de viteză. Are șanse să ajungă la națională dacă merge pe acest drum, de ce nu?”, a declarat Ionel Dănciulescu, pentru Sport Pe Surse.
Viorel Moldovan l-a preamărit pe Dobre, spunând că e „numărul 1”
Și Viorel Moldovan, președintele Rapidului, a tratat subiectul reprezentat de momentele faste pe care le traversează Alex Dobre. Înainte de asta, a pus pe tapet concluziile desprinse după încheierea partidei cu Dinamo.
„Un joc consistent, echipa a arătat foarte bine, mi-a plăcut toată lumea, un plus în mijlocul terenului, am controlat jocul în zona mediană. Am conservat rezultatul în partea a doua, puteam să trăim mai relaxați finalul de meci.
Dacă am reuși să ne îndeplinim obiectivul și să terminăm în primele 3 echipe… Nu e imposibil. Aceste trei puncte ne dau speranțe, totul depinde de noi.
Normal, de ce să nu ne gândim la locul 3? Orice loc în plus față de sezonul precedent e o performanță extraordinară. Ne dorim mult să câștigăm și Cupa României, avem un adversar (n.r. Hermannstadt) destul de bun. Jucăm la ei. Chiar dacă ne-au bătut în campionat… Au făcut-o pe final de meci, după o eroare individuală.
Aș vrea să remarc evoluția lui Borza, Keita, la mijloc, Christensen, au dat echilibru și au ținut mijlocul terenului. Dobre, nu mai vorbesc, jucătorul numărul 1, are un tonus, o eficiență, creează panică în apărarea adversă. Mi-a plăcut Burmaz, păcat că nu reușește să marcheze”, a spus oficialul din Giulești, citat de fanatik.ro.