Ciprian Marica a oferit o reacție cu privire la despărțirile lui Laurențiu Reghecampf și Adrian Mutu de cluburile pe care le serveau. Primul dintre cei doi menționați a fost îndepărtat de pe banca africanilor de la Esperance Tunis, după ce i-a enervat teribil pe șefii clubului, în timp ce „Briliantul” a plecat, potrivit oficialilor Petrolului, în urma unei rezilieri contractuale care s-a produs cu acordul ambelor părți.
Situațiile lui Laurențiu Reghecampf și Adrian Mutu atrag păreri de rău
„Reghe” a fost demis după mai puțin de 5 luni de mandat, în ciuda faptului că a cucerit Supercupa Tunisiei și s-a clasat cu Esperance Tunis pe prima poziție în ierarhia principalei competiții interne. Despre plecarea românului a vorbit un jurnalist important tunisian, care a expus cu lux de amănunte ceea ce a condus la rezilierea înțelegerii.
Printre motive, au fost enumărate alegerile tactice ale lui Laurențiu Reghecampf. În plus, la mijloc a fost vorba și despre aroganța „principalului”. Acesta a călcat strâmb în relația cu oamenii de presă din Tunisia.
„Șefii și-au exprimat nemulțumirea față de alegerile sale și, mai important, față de modul în care a gestionat lotul. Cu presa locală, Reghe a fost destul de arogant. Pot să spun că este unul dintre cei mai puțin apreciați antrenori de către mulți dintre jurnaliștii locali”, a explicat, printre altele, Ahmed Adala.
De partea cealaltă, Adrian Mutu a bifat doar 10 meciuri oficiale la Petrolul Ploiești. Fostul jucător al naționalei României are de primit 30.000 de euro din partea conducerii „găzarilor”. Suma reprezintă salariile aferente celor două luni și jumătate petrecute pe „Ilie Oană”.
Ciprian Marica: „Îmi pare rău”
Revenind asupra lui Ciprian Marica, acesta s-a arătat uimit de faptul că Laurențiu Reghecampf a plecat de la Esperance Tunis. Rezultatele românului au generat reacția ex-vârfului din Bundesliga.
Despre Adrian Mutu, fostul său coechipier de sub tricolor a apreciat că a greșit în momentul în care a semnat cu Petrolul, lucru expus în spațiul public în urmă cu două zile și de către Ioan Andone.
„Am rămas șocat că Laur a fost demis. Cumva, toate lucrurile indicau că face o treabă bună, Supercupa câștigată, pe primul loc, niciodată nu mă gândeam că va fi demis. Îmi pare rău pentru el.
Îmi pare rău pentru Adi Mutu, el e un antrenor, în continuare, tânăr. Are nevoie să antreneze și vrea să se simtă implicat. Doar că iei și decizii pripite. Eu cred că mutarea lui la Petrolul a fost una pripită”, a afirmat Ciprian Marica, conform sport.ro.