Potrivit celor mai proaspete informații apărute în spațiul public, „principalul” Thiago Motta și-a încheiat mandatul pe banca lui Juventus Torino. Italienii au făcut un anunț oficial în acest sens, iar odată cu vestea întreruperii colaborării cu antrenorul a fost precizat și numele celui care va lua loc pe banca tehnică.
Thiago Motta, OUT de la Juventus! Igor Tudor este noul „principal” al „Bătrânei Doamne”
Thiago Motta, fostul internațional italian în vârstă de 42 de ani, le-a atras atenția torinezilor când o pregătea pe Bologna, pe care a dus-o în UCL. A ajuns la „cârma” renumitului club din Serie A Juventus, dar bilanțul său nu a fost unul mulțumitor pentru conducere. Sub comanda lui Thiago Motta, Juve a bifat 18 victorii, 16 rezultate de egalitate și 8 înfrângeri.
În plus, „Bătrâna Doamnă” a suferit un eșec greu de digerat cu Motta pe bancă. Pe 9 martie, Juventus a cedat uluitor în fața propriilor fani, scor 0-4, cu Atalanta. Acest rezultat a fost cel mai drastic din ultimii 58 de ani pentru gruparea din Torino, câștigătoare de UEFA Champions League în sezonul 1995/1996.
Revenind asupra anunțului italienilor, lui Motta i-au fost adresate mulțumiri pentru efortul depus în cadrul clubului. Totodată, s-a anunțat că Igor Tudor, care a mai servit în trecut, printre altele, echipele Hellas Verona, Marseille și Lazio, este înlocuitorul lui Motta. Croatul în vârstă de 46 de ani s-a ocupat în perioada august 2020 – mai 2021 de formația secundă a lui Juventus.
„Juventus FC anunță că l-a eliberat pe Thiago Motta de atribuțiile sale de antrenor al primei echipe masculine.
Clubul îi mulțumește lui Thiago Motta și întregului său staff pentru profesionalismul demonstrat și pentru munca depusă în aceste luni cu pasiune și dăruire, urându-le tot binele în viitor.
Juventus FC mai anunță că i-a încredințat conducerea primei echipe masculine lui Igor Tudor. Acesta va conduce mâine (n.r. luni, 24 martie) primul antrenament”, au notat italienii, pe site-ul oficial.
Igor Tudor a jucat în trecut la Juventus
Pe parcursul carierei sale de fundaș, Igor Tudor a îmbrăcat echipamentul celor de la Trogir, Hajduk Split, Juventus și Siena. Juve l-a cumpărat în 1998 de la Hajduk în schimbul sumei de 3.700.000 de euro.
Ca antrenor, croatul și-a început experiența ca „secund” al trupei din Split, în 2009. După un an, a devenit „principal” al echipei de juniori a lui Hajduk. Au urmat apoi experiențe la formația U17, la naționala de seniori a Croației („secund”) și din nou la Hajduk (de această dată ca antrenor principal).
Celelalte echipe din CV-ul de tehnician al lui Tudor? PAOK Salonic, Karabukspor, Galatasaray și Udinese. Hellas Verona, Marseille și Lazio au fost amintite anterior.