Jucătorii lui Dinamo încep să se alarmeze după eșecul cu Oțelul: ”Nu mai e accesibilă salvarea directă” / ”Se îngroașă gluma!”

Oțelul Galați a învins-o pe Dinamo București, scor 1-0, luni seara, într-o partidă din etapa a 3-a a play-out-ului din Superligă.

Unicul gol al partidei a fost marcat de către puștiul Răzvan Tănasă (20 de ani), în minutul 90+3, după o fază de contraatac.

• Răzvan Tănasă este un jucător trimis sub formă de împrumut la Oțelul Galați, de la Farul Constanța.

În urma acestui rezultat, Oțelul Galați a urcat pe locul 9, cu 26 de puncte, la egalitate cu Universitatea Cluj, în timp ce Dinamo rămâne pe locul 15 (retrogradabil).

Răzvan Patriche: ”Nu mai este așa accesibilă salvarea directă!”

Veteranul din apărarea dinamoviștilor, Răzvan Patriche, consideră că faza de contraatac din care s-a marcat golul gălățenilor trebuia întreruptă din fașă, imediat, indiferent de deznodământ.

A fost un moment în care Gabriel Moura a ezitat, deoarece avea deja un cartonaș galben, nu a intervenit, iar Maciel l-a găsit excelent pe Răzvan Tănasă, care a finalizat cu un șut de excepție din marginea careului mare.

În același timp, Răzvan Patriche pare că și-a luat ”adio” de la salvarea directă și speră acum la un loc de baraj.

Trebuia să facem fault, nu știu cine era responsabil, nu știu ce s-a întâmplat, dar nu ai voie să iei gol în minutul 90+3. Pe o contră, să ne prindă așa descoperiți… .

(n.r – despre suporteri) Supărați și ei, ca și noi. Nu știu cât ne ajuta un punct, în seara asta, dar era un punct în deplasare, important. Dar mergem înainte. Acum, cred că nu mai este așa accesibilă salvarea directă, dar mergem să prindem un loc de baraj.

Astăzi, faza noastră fixă, nu ai voie să iei așa gol. Cu Petrolul, nu mai vreau să comentez. Au stat 10 minute să găsească ceva. Acesta este fotbalul. Deocamdată nu e nimic pierdut.

Ne-a ajutat, nu ne-a ajutat (n.r. – rezultatul de la Poli Iași – FCU Craiova 0-0), până la urmă suntem la mâna noastră. Trebuie să ne câștigăm punctele. Ne lipsesc și suporterii acasă, dar asta este.

Ne-au lipsit multe sezonul acesta. Cum am spus, nimic nu este pierdut. Trebuie să muncim mai mult, să venim cu mai mult și să aducem puncte”, a declarat Răzvan Patriche, după meci, la Digi Sport TV.

Denis Politic: ”Trebuie să adunăm puncte pentru că se îngroașă gluma!”

Și Denis Politic consideră că trebuia făcut fault cât mai repede la faza de contraatac. Nu s-a întâmplat acest lucru, iar Dinamo pierde din nou un punct important. Asta după ce etapa trecută a pierdut două puncte cu Petrolul la una dintre ultimele faze ale jocului.

Mijlocașul lui Dinamo trage un semnal de alarmă, deoarece se cam îngroașă gluma pentru ”câini”, aflați în continuare pe loc direct retrogradabil.

Suntem foarte supărați. Cred că un 0-0 era un rezultat corect. Nu am avut nici noi prea multe ocazii. Cred că nici ei nu au reușit să ne domine. Din nou, aceeași poveste: luăm gol în ultimele minute. E foarte frustrant.

Știu că se așteaptă mult de la mine, de la colegii mei din ofensivă. Încercăm să dăm totul la fiecare meci. Cred să totul se realizează în colectiv. Ne apărăm împreună și reușim să marcăm împreună. Când pierdem, pierdem împreună. Din păcate, în seara asta am pierdut din noi

Am venit aici montați să câștigăm, dar știam că ne va fi greu. Știam că Oțelul este o echipă bună, agresivă. Cred că 0-0 era un rezultat acceptabil.

Cred că trebuie să spun ce gândește toată lumea: trebuia făcut fault, cât de repede puteam, cât mai sus. Este frustrant să iei gol în ultimele minute.

Lupta este una foarte intensă, aprigă. Noi trebuie să ne concentrăm doar pe noi. Degeaba ne ajută celelalte rezultate, dar noi nu câștigăm. Trebuie să începem să adunăm puncte pentru că se îngroașă gluma.

Sunt frustrați și ei, îi înțelegem. Ne pare rău că i-am dezamăgit și pleacă supărați spre casă. Da, erau supărați. Noi îi înțelegem. Sper să ne înțeleagă și ei pe noi. Nu e ca și cum noi nu ne dorim. Sunt unele greșeli, lipsă de eficiență. Încercăm să refacem problemele acasă, contra celor de la Poli Iași”, a completat Denis Politic.