Jaqueline Cristian, killer-ul americancelor! Meci mare cu Emma Navarro și calificare în sferturi la Charleston

Jaqueline Cristian (25 de ani, 83 WTA) a trecut cu 6-3 5-7 6-1 de Emma Navarro (22 de ani, 20 WTA), în optimile de la Charleston. Este a treia victorie din turneu asupra unei americance și tot al treilea succes din carieră în fața unei jucătoare top 20.

Victorie mare pentru Jaqueline Cristian. Bucureșteanca a trecut de favorita locală în urma unei prestații superbe. Cristian și-a adjudecat primul set, cu un joc divers și consistent.

Jaqueline Cristian, în sferturi la Charleston

Jucătoarea noastră a fost la un pas de victorie și în setul al doilea. A avut două mingi de meci la 5-4, dar a cedat în cele din urmă.

S-a dezlănțuit însă în al treilea set, unde nu i-a dat nicio șansă jucătoarei de pe poziția 20 a ierarhiei WTA. S-a terminat 6-1, iar Jacqueline face a treia victimă între americance, după Sachia Vickery și Madison Keys.

Pentru calificarea în sferturile de finală de la Charleston, românca va beneficia de un cec în valoare de 22.146 de dolari și 108 puncte în ierarhia mondială. Va urca trei poziții, până pe locul 74.

În sferturile turneului, Jaqueline Cristian o va întâlni pe Daria Kasatkina (11 WTA).

Credit One Charleston Open este un turneu din categoria WTA 500 ce se desfășoară în perioada 1-7 aprilie.

Se joacă pe zgură verde și este dotat cu premii totale în valoare de 922,573 dolari.

Campioana en-titre este Ons Jabeur. Sponsorul principal al turneului este o companie deținută chiar de tatăl Emmei Navarro.