Ioan Ovidiu Sabău, dur cu elevii săi după FCU Craiova – U Cluj, 3-2: „Trebuie să fii bărbat, să-ţi placă meseria asta”

FCU Craiova a învins ”U” Cluj, scor 3-2, în etapa cu numărul 7 din play-out-ul Superligii României. În urma acestui rezultat, oltenii au urcat pe locul 13 în clasament, 22 de puncte, poziție care o duce la barajul pentru menținere/promovare.

”U” Cluj se află pe locul 10, cu 29 de puncte. Ardelenii luptă pentru calificarea la barajul ce duce în Conference League.

Sabău a „muşcat” din elevii lui

Ioan Ovidiu Sabău, antrenorul celor de la U Cluj, a fost foarte supărat după meci, din cauza letargiei cu care au abordat elevii săi partida.

„Suntem băieţi buni. Poate nu ştim ce înseamnă să jucăm în Europa. Parcă am intrat în vacanţă. Sunt supărat. Nu ai voie. Puteam să facem 2-0, ca joc, dar lipsesc foarte multe lucruri. Probabil că şi eu sunt prea pretenţions. Suntem fericiţi că ne-am salvat de la retrogradare.

N-ai cum să iei atât de uşor goluri. Ai emoţii la fiecare acţiune, la fiecare centrare în careu, că iei gol. Dăm încredere adversarului, vine peste tine. Nu e nicio presiune, ne-am salvat, puteam juca relaxat. Ne gândim să fim în primele 10, să jucăm în baraj pentru Conference. Trebuie să fii bărbat, să-ţi placă meseria asta”, a spus Sabău.

Trică, despre secretul pentru salvarea de la retrogradare

Eugen Trică (47 de ani) a declarat la finalul partidei cu U Cluj, 3-2, că jucătorii lui au dovedit determinare și că acesta este secretul în lupta pentru salvarea de la retrogradare.

„Suntem bine, vreau să le mulțumesc suporterilor, ne-au încurajat și s-a văzut lucrul acesta. Băieții au jucat foarte bine, au avut determinare. Am revenit de la 0-1.

Să nu ne îmbătăm cu apă rece, am câștigat o finală. O să le dau două zile libere și de marți încolo să ne apucăm de treabă, pentru că ne așteaptă o partidă foarte grea la Arad.

Băieții au arătat determinare și asta s-a văzut. Determinarea face diferență. Dacă vom juca la fel, o să fie bine pentru toată lumea. Echipa asta trebuie să rămână în prima ligă. Echipă cu tradiție, cu suporteri”, a zis Trică.

FCU Craiova – U Cluj, 3-2 (Baeten 25, 55, Blănuță 76 – Silaghi 17, Anselmo 74) | Echipele de start

FC U Craiova (4-2-3-1): Gurău – R. Negru, G. Compagnucci, Lacroix, A. Padula – V. Pop, V. Achim – Y. Bahassa, J. Bauza, W. Baeten – V. Blănuță. Rezerve: M. Enache, M. Mascarenhas, A. Kvakic, R. Lekiatas, D. Albu, A. Dragu, Van Durmen, A. Blidar, S. Sidibe, A. Chițu, J. Ibrahim. Absenți: –. Antrenor: Eugen Trică.

U Cluj (4-4-2): Gertmonas – D. Oancea, L. Masoero, Thalisson Kelven, Roger – R. Silaghi, G. Simion, K. Doukoure, V. Gheorghe – A. Roguljic, D. Nistor.

Rezerve: A. Gorcea, A. Pițian, O. Bic, A. Peteleu, A. Chipciu, M. Anselmo, Ș. Pănoiu, F. Ilie, D. Tescan, D. Popa. Absenți: Mitrea (suspendat), M. Rus (accidentat). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Distribuie

Urmărește-ne pe

Ultima oră
Cele mai citite

Articole Similare