Impresia pe care a lăsat-o naţionala României la EURO 2024. Presa din Olanda, fără milă când i-a descris pe jucătorii lui Edi Iordănescu

România a plecat cu o imagine şifonată de la EURO 2024, după prestațiile lăudabile din grupă. Tricolorii au fost învinşi, 0-3, de Olanda, şi au părut că nu pot avea replică în faţa batavilor.

Presa de la Amsterdam presa a reacționat și a oferit un verdict tranșant: naționala lui Ronald Koeman a fost mult mai puternică decât adversara sa.

Ronald Koeman, cu capul în pământ

Jurnaliştii batavi au observat că Ronald Koeman a stat cu capul în pământ o bună bucată din partida de marţi seară.

Naționala Olandei a ajuns în sferturile de finală ale Campionatului European, după un succes meritat marți seara. Sâmbătă, vom întâlni Turcia, care a învins călăul Olandei, Austria. Olanda a fost mult mai puternică decât România, mulțumită lui Cody Gakpo și lui Donyell Malen: 3-0.

Ronald Koeman s-a plimbat neliniștit în careul său de antrenor, la Munchen, pentru destul de mult timp. Cu capul în pământ, spera la golul 2 al eliberării pentru Olanda. După 84 de minute, s-a întâmplat, în sfârșit. Într-un duel pe linia de fund, Cody Gakpo a fost cel mai deștept, a ținut mingea în teren și i-a pasat lui Donyell Malen, care a marcat ușor pentru 2-0.

Koeman&Co. s-au putut bucura zgomotos, în sfârșit, alături de fanii olandezi de pe stadion. Mai ales după ce Malen a făcut 3-0, în minutele de prelungire. Biletul pentru sferturi era în sfârșit securizat.

După ce Gakpo a deschis scorul, Olanda a dominat clar multe secvențe ale meciului. Din punct de vedere tehnic, am fost mult mai bun decât românii, dar golul 2 întârzia să vină. Ne-a lipsit precizia la finalizare, iar portarul Florin Niță a salvat mai multe mingi. După mai multe ratări, Malen a dat drumul petrecerii la Munchen, un oraș încărcat de istorie pentru olandezi„, au scris cei de la de la ad.nl, preluaţi de digisport.ro.

Panduru a şters pe jos cu naţionala

Fostul internaţional a felicitat naţionala, dar apoi a găsit şi defectele.

”Vreau să-i felicit pentru ce au făcut, au terminat grupa pe primul loc. Vreau să-i felicit pe Edi şi pe jucători. Aşa e normal să se termine. Meciul acesta a arătat rău de tot. A fost de 3-0, dar realitatea de pe teren a fost alta. Diferenţa era mult mai mare, ne-au dominat din primul până în ultimul minut.

Nu cred că putem discuta pentru că am avut destule zile ca să ne putem recupera. Olanda a reglat nişte lucruri pe faza de apărare şi am observat că toate armele noastre au fost eliminate. Ne-a scos, dar nu-i uşor să te scoată, nu uita că un Campionat Mondial şi preliminariile unui CM sunt foarte complicate.

Dacă mergem cu Edi Iordănescu probabil că avem o speranţă. Mi s-a părut că este un grup în care toată lumea ştie ce trebuie să facă. Nu mi s-a părut corect că atunci când ai terminat pe locul 4 în Liga Naţiunilor să continuăm cu el.

Cum suntem neinspiraţi dacă vom continua cu el şi nu ne calificăm la Mondiale, şansele să nu mergem la Mondiale sunt foarte mari”, a declarat Panduru, la Prima Sport.