Ilie Dumitrescu a scos artileria grea, după Anglia – Slovacia 2-1! Fostul internațional i-a luat peste picior pe jucătorii lui Pep Guardiola

Anglia și Slovacia au dat piept la Gelsenkirchen în „optimile” EURO 2024. Naționala pregătită de Gareth Southgate a avut câștig de cauză, după 120 de minute. Va da peste Elveția în sferturile de finală ale Europeanului.

Slovacii au deschis scorul în prima repriză, prin Ivan Schranz (minutul 25). Vedetele Angliei au îndurat huiduielile și fluierăturile fanilor veniți în Germania. Totul până în minutul 90+5, când Jude Bellingham a „dinamitat” situația calificării.

Ilie Dumitrescu a găsit vinovații, după ce Anglia a tremurat serios cu Slovacia

Vedeta celor de la Real Madrid, care a cucerit trofeul Champions League în stagiunea precedentă, a înscris dintr-o foarfecă incredibilă, din careul advers, după o centrare venită din corner.

Jude Bellingham a împins meciul în prelungiri, iar Harry Kane le-a mai livrat o lovitură slovacilor lui Francesco Calzona. În minutul 90+1, atacantul lui Bayern Munchen i-a adus pe englezi în avantaj, stabilind scorul final al partidei. Anglia nu a convins, dar trece în „sferturi”, unde se va lupta cu Elveția pentru un loc în semifinale.

Ilie Dumitrescu nu a avut milă față de Kyle Walker și Phil Foden, jucători la Manchester City. Prestațiile lor au lăsat de dorit, nereușind să se ridice la nivelul la care se prezintă pentru gruparea de pe „Etihad Stadium”. Ex-fotbalistul român a discutat și despre schimbările pe care le-a orchestrat Gareth Southgate.

„Pe mine ce m-a impresionat e că nu l-a schimbat pe Bellingham. Bellingham nu avea tonus, se vedea că e lider, că vrea să-și asume, dar nu putea, fizic nu putea, nu putea să împingă, nu putea să plece.

Apoi, în minutul 90+4, (n.r. – Gareth Southgate) îl bagă pe Toney, zic: «Bă, ce face ăsta?». A fost inspirat. Bellingham are o execuție grea, foarte complicată. De acolo, eram sigur că meciul se schimbă.

Kyle Walker e umbra, fratele lui Walker de la City. Foden, la fel. Băieții ăștia, care fac spectacol prin Premier League și prin Champions League, discreți”, a comunicat Ilie Dumitrescu, potrivit digisport.ro.

Care sunt echipele trimise în teren de Southgate și Calzona la Gelsenkirchen:

Anglia (4-2-3-1): Pickford – Walker, Stones, Guehi, Trippier- Mainoo, Rice – Saka, Bellingham, Foden – Kane
Rezerve: Ramsdale, D. Henderson, Shaw, Alexander-Arnold, Konsa, Dunk, Gallagher, Toney, Gordon, Watkins, Bowen, Eze, Gomez, Palmer, Wharton
Selecționer: Gareth Southgate

Slovacia (4-3-3): Dubravka – Pekarik, Vavro, Skriniar, Hancko – Kucka, Lobotka, Duda – Schranz, Strelec, Haraslin
Rezerve: Rodak, Ravas, Obert, Rigo, Gyomber, Suslov, Bozenik, Tupta, Benes, Hrosovsky, De Marco, Duris, Bero, Sauer, Kosa
Selecționer: Francesco Calzona

Arbitru: Umut Meler (Turcia)
Asistenți: Emre Eyisoy și Kerem Ersoy (ambii din Turcia)
Arbitru de rezervă: Rade Obrenovic (Slovenia)