Gigi Becali, atac la Edi Iordănescu după ce selecționerul l-a scos pe Florinel Coman din primul „11”: „Nu se fac mizerii din astea”

Selecționerul României a operat o singură modificare, la meciul cu Belgia, în primul „11” al tricolorilor, faţă de partida cu Ucraina.

Edi Iordănescu l-a trimis din primul minut în teren pe Valentin Mihăilă, care i-a luat locul lui Florinel Coman.

Gigi Becali, nervos pe selecţioner

Patronul FCSB i-a reproşat antrenorului naţionalei că n-a mai mizat pe Coman şi la partida de sâmbătă seară.

„Săracu a fost în echipa câștigătoare și a fost scos pe bancă. Nu e frumos, după iei gol în secunda 72. Șumi să nu faci niciodată așa ceva, vei lua gol în minutul 3. Nu se fac mizerii din astea cu oamenii, îl scoți numai pe unul”, a spus Gigi Becali pentru fanatik.ro, adăugând:

„Chiar și dacă facem toți egal ne calificăm de pe primul loc. Avem golaveraj mai bun decât ei la ora asta. Dacă fac 2-2 și noi 1-1 suntem la egalitate, dar se califică de pe primul loc la meciul direct. Șumi, ascultă de la un om mai în vârstă. Niciodată în viața ta nu schimbi echipa câștigătoare, iei gol în minutul 2”.

Edi Iordănescu a revenit cu o nouă promisiune

Vă sunt recunoscător și vă mulțumesc în nume personal, dar și în numele întregului staff și al vestiarului echipei naționale, în numele tuturor băieților noștri!

Așa cum am promis, echipa asta dă totul. Până la capăt. Indiferent de zi și de adversar, noi suntem români, suntem mândri de asta și luptăm până la capăt!

Uneori iese perfect, alteori nu. Dar când ieșim de pe teren fără vreo urmă de îndoială că am dat totul pentru România și pentru români, avem toate șansele ca în meciul următor să schimbăm lucrurile pe tabelă!

Ne vom reface fizic atât de repede cât se poate, am strâns deja rândurile și vom fi din nou pregătiți, cu tot sufletul și tot ce avem mai bun fiecare, să vă facem mândri iar!

Capătul nu e aici, vă asigur. Iar noi, împreună, luptăm până la capăt!”, a fost mesajul postat de Edi Iordănescu pe FRF.ro.

România – Belgia 0-2. Echipele de start şi înlocuirile

BELGIA: 1. Casteels – 3. Theate (2. Debast 76′), 4. Faes, 5. Vertonghen, 7. De Bruyne-cpt., 8. Tielemans (18. Mangala 72′), 10. Lukaku, 14. Lukebakio (9. Trossard 56′), 21. Castagne, 22. Doku (11. Carrasco 72′), 24. Onana. Selecționer: Domenico Tedesco

Rezerve: 12. Kaminski, 13. Sels – 16. Vranckx, 17. De Ketelaere, 19. Bakayoko, 20. Openda, 23. Vermeeren, 25. De Cuyper

ROMÂNIA: 1. Niță – 2. Rațiu (23. Sorescu 90′), 3. Drăgușin, 6. M. Marin (14. Olaru 68′), 11. Bancu, 13. Mihăilă (10. Hagi 68′), 15. Burcă, 18. R. Marin, 19. Drăguș (7. Alibec 81′), 20. Man, 21. Stanciu-cpt. Selecționer: Edward Iordănescu

Rezerve: 12. Moldovan, 16. Târnovanu – 4. Rus, 5. Nedelcearu, 8. Cicâldău, 9. Pușcaș, 17. Fl. Coman, 22. Mogoș, 24. Racovițan, 25. Bîrligea, 26. Șut