Gestul neașteptat al lui Gică Hagi în timpul sfertului de finală al UCL dintre Manchester City și Real Madrid. „Regele” a cedat și a plecat

Manchester City și Real Madrid s-au duelat pentru calificarea în semifinalele Ligii Campionilor. Fotbaliștii lui Carlo Ancelotti au avut câștig de cauză, reușind să treacă în faza următoare a celei mai importante competiții intercluburi din lume. Returul dintre cei doi coloși ai fotbalului mondial s-a disputat pe „Etihad Stadium”, iar la finalul celor 90 de minute scorul era 1-1. Dat fiind rezultatul din turul de pe „Santiago Bernabeu”, 3-3, duelul din Anglia a intrat în prelungiri. S-a ajuns la loviturile de departajare, unde Real Madrid s-a impus, scor 4-3.

Gică Hagi, omul de la „cârma” Farului, a fost protagonistul unui moment neașteptat pe durata înfruntării dintre „cetățeni” și „galactici”. Înainte de startul meciului din Liga Campionilor, „Regele”, fost fotbalist la Real Madrid în perioada 1990-1992, a urmărit semifinala Cupei României dintre Corvinul și FC Voluntari.

Gică Hagi a dormit în timpul partidei Manchester City – Real Madrid

După cum am precizat anterior, Gică Hagi a îmbrăcat tricoul madrilenilor între 1990 și 1992. „Regele” a marcat 20 de goluri pentru trupa de pe „Santiago Bernabeu”, evoluând în 84 de partide în toate competițiile.

Hagi a adormit chiar înainte de startul meciului dintre Manchester City și Real Madrid, fiind extenuat după calificarea celor de la Corvinul Hunedoara în finala Cupei României. Această întâmplare denotă faptul că managerul de la Farul Constanța se ocupă serios de fotbaliștii săi. De asemenea, Gică Hagi a precizat că nu a avut timp nici măcar să caute rezultatele finale din Liga Campionilor.

„I-am spus și echipei (n.r. jucătorilor de la Farul), a fost pentru prima dată când am dormit la un meci. Din păcate, nu am văzut niciun minut. Am adormit, pur și simplu, mai devreme. Înseamnă că am avut o zi plină, am muncit mult și nu am mai rezistat. Am văzut meciul de Cupă, Corvinul – Voluntari, după care m-am dus în cameră și am adormit.

Îmi pare rău, ce să fac, mai am și momentele acestea, când trebuie să mă odihnesc. Așa că nu am ce să zic. Nici nu am citit ziarele.În această dimineață, m-am sculat, am avut analiza adversarului cu care joc, iar apoi am coborât la ședință cu echipa, de acolo vin. Nu sunt informat așa de bine, m-ai prins în ofsaid!”, a dezvăluit Gică Hagi, la conferința de presă premergătoare meciului cu CFR Cluj.

Farul Constanța – CFR Cluj, vineri, 19 aprilie, ora 20:30. Partida poate fi urmărită LIVE TEXT pe sportpesurse.ro. Cum a prefațat „Regele” duelul de la Ovidiu

Partida dintre constănțeni și „feroviari” va da startul rundei cu numărul cinci a play-off-ului. Farul Constanța are 29 de puncte înainte de duelul din Gruia, la doar două puncte în spatele clujenilor, aflați pe locul doi. În cazul unei victorii și a unei situații favorabile în ceea ce privește celelalte rezultate, elevii lui Hagi ar putea urca pe poziția secundă din SuperLiga. „Regele” este conștient de valoarea adversarilor, spunând că Farul a întâmpinat probleme mari împotriva CFR-ului până în prezent.

„Suntem conștienți că întâlnim un adversar foarte puternic, dificil… Gândurile noastre se îndreaptă doar către victorie. O victorie ne-ar poziționa acolo sus în lupta pentru a participa în Europa.

Tot timpul am avut meciuri dificile cu ei, dar noi suntem o echipă care am avut rezultate bune. Suntem optimiști că trebuie să facem un meci complet și sperăm să vină victoria. Eu știu că întâlnesc o echipă foarte puternică, cu care am avut mereu meciuri grele. Sperăm să prindem o zi bună!”, a adăugat „Regele”, înainte de meciul cu „feroviarii”.