FOTO. Naționala de fotbal feminin a României, victorie după victorie în preliminariile EURO 2025! „Tricolorele”, succes fără probleme în fața Kazahstanului

Naționala de fotbal feminin a României a reușit a doua victorie din campania de calificări la EURO 2025. „Tricolorele” nu au întâmpinat greutăți în meciul cu selecționata Kazahstanului, disputat pe „Arcul de Triumf”, izbutind să se impună cu 1-0.

România face parte din grupa cu numărul patru a preliminariilor, ocupând primul loc, după ce a profitat de înfrângerea Bulgariei, scor 2-3, contra Armeniei.

Naționala de fotbal feminin a României se îndreaptă cu pași repezi spre turneul final din 2025!

Fotbalistele pregătite de către Massimo Pedrazzini nu au avut parte de un duel complicat contra Kazahstanului, chiar dacă scorul ar putea indica un alt scenariu. Prima ocazie a „tricolorelor” a venit în minutul 12, atunci când Olar a trimis un șut bun de la distanță. Portnova, care evoluează pe postul de goalkeeper pentru Kazahstan, a reușit să rețină mingea.

Sursă Foto: Facebook

A urmat o nouă ocazie a României, una chiar foarte mare. Marcu putea marca un gol de povestit nepoților, după ce a vrut să centreze. Efectul pe care i l-a imprimat balonului a pus-o în dificultate pe Portnova, care a respins cu greu. Și Meluță a fost aproape de a deschide scorul, în minutul 22, atunci când a șutat puternic spre poarta adversă. O jucătoare a formației oaspete a deviat mingea în bară.

La pauză s-a intrat cu scorul de 0-0, însă evoluția României din prima repriză prevestea golul în partea secundă. După cum era de așteptat, naționala noastră a reușit să deschidă scorul în minutul 68. Vătafu i-a centrat perfect lui Carp, care le-a adus pe „tricolore” în avantaj. Diferența putea crește chiar câteva minute mai târziu, însă aceeași Portnova i-a interzis golul lui Bălăceanu.

Astfel, România conduce în grupă cu 6 puncte, urmată de Armenia, 3 puncte, Bulgaria, 3 puncte, Kazahstan, 0 puncte. Naționala noastră va înfrunta Bulgaria în următoarele partide, pe 31 mai acasă şi în data de 4 iunie în deplasare.

Cum s-au prezentat cele două formații la meciul de pe „Arcul de Triumf”

România: 1. Andreea Părăluţă – 5. Teodora Meluţă, 2. Ana Maria Stanciu, 15. Brigitta Goder, 13. Erika Gered – 4. Ioana Bortan (14. Andrea Herczeg, 89), 19. Olga Iordăchiuşi (10. Mihaela Ciolacu, 56), 8. Ştefania Vătafu – 22. Carmen Marcu (16. Ioana Bălăceanu, 46), 20. Cristina Carp (21. Adina Borodi, 80), 11. Florentina Olar (căpitan; 6. Florentina Istrate, 81)
Rezerve neutilizate: 12. Camelia Ceasar, 23. Sara Câmpean – 3. Alexandra Tunoaia, 17. Claudia Bistrian, 18. Antonia Bratu, 9. Giorgiana Vasile, 7. Mara Bâtea.
Selecţioner: Massimo Pedrazzini

Kazahstan: 1. Angelina Portnova – 5. Maria Demidova, 9. Bibigul Nuruşeva (22. Alina Lozukova, 78), 15. Iulia Miasnikova (căpitan), 8. Aida Gaistenova – 6. Anastasia Nizamutdinova (2. Margarita Taldîkina, 77), 4. Aigerim Aitîmova, 3. Ksenia Hairulina – 7. Kamila Kulmagambetova, 11. Polina Tucina (14. Janelia Ierjanova, 56; 19. Fatima Satîgalieva, 77), 21. Aselhan Turlîbekova (18. Alexandra Burova, 65)
Rezerve neutilizate: 12. Viktoria Zeinali – 10. Asem Karajanova, 13. Anelia Mamîrova, 16. Nazîm Aldanazar, 17. Karina Jumabaikîzî, 20. Kamila Sovet, 23. Anastasia Vlasova
Selecţioner: Madiar Kembilov