UEFA își pune Turcia în cap. Serviciul de care beneficiază Jude Bellingham, în opoziție cu pedeapsa primită de Demiral

Jude Bellingham (21 de ani) este unul dintre cei mai urmăriți jucători din lotul Angliei de la EURO 2024. În meciul Anglia – Slovacia, scor 2-1, „decarul” a marcat un EUROGOL și a fost surprins făcând un gest golănesc, iar acum UEFA i-a decis pedeapsa.

A venit amenda pentru Jude Bellingham

Englezul a fost surprins în timp ce a dus mâna la gură și apoi în zona intimă, gest îndreptat către cei de pe banca Slovaciei.

În urma gestului indecent, UEFA l-a amendat cu 30.000 de euro și l-a suspendat pentru un meci. Din fericire pentru englezi, suspendarea este valabilă pentru un an, astfel că mijlocașul poate evolua în următorul meci al englezilor de la EURO 2024.

Jude Bellingham a setat o bornă de senzație după golul magistral din Anglia – Slovacia 2-1

Jude Bellingham a salvat Anglia de la rușine în prelungirile primelor 90 de minute ale meciului cu Slovacia din optimile de finală ale EURO 2024.

Mijlocașul ofensiv în vârstă de 21 de ani de la Real Madrid a reușit să egaleze practic la ultima fază a partidei disputate la Gelsenkirchen printr-o execuție extrem de spectaculoasă, pe spate, și să trimită astfel jocul în prelungiri.

Acolo, în chiar primul minut, căpitanul Harry Kane, cel care a devenit cu ocazia acestui meci fotbalistul englez cu cele mai multe partide oficiale jucate pentru Albion all time, a reușit să puncteze cu o lovitură de cap și să stabilească astfel scorul final, 2-1 pentru Anglia, națională care în sferturile de finală ale turneului din Germania urmează să se dueleze cu Elveția.

Revenind la Jude Bellingham, golul marcat de el în acel minut 90+5 a fost înregistrat oficial după 94 de minute și 34 de secunde. Astfel, acesta a devenit cea mai târzie reușită trecută în contul Angliei în timpul celor 90 de minute clasice din istoria participărilor naționalei „celor trei lei” la Campionatele Europene.