Fiesta de goluri la U Cluj – Dinamo! Daniel Popa, supărat în urma remizei cu trupa lui Kopic

În etapa cu numărul 8 a play-out-ului SuperLigii, meciul U Cluj – Dinamo s-a terminat la egalitate, scor 3-3.

Gazdele întâlnirii au deschis scorul foarte repede, prin Daniel Popa, după doar șase minute. Fostul atacant al „câinilor” a refuzat să se bucure, în semn de respect pentru fanii alb-roșiilor. Dinamo a egalat în minutul 37, chiar prin Ahmed Bani, care a stabilit scorul pauzei. În partea secundă, trupa lui Zeljko Kopic a trecut la conducere, după reușita lui Milanov, care a șutat puternic în vinclul porții clujenilor. Avantajul oaspeților nu a durat foarte mult, întrucât Oancea a punctat în minutul 61, după o eroare colosală comisă de Golubovic, portarul lui Dinamo. „Câinii” păreau aproape de izbăvire, dat fiind faptul că Pavicic a marcat în minutul 88, însă, din nou, alb-roșii nu au știut să gestioneze finalul meciului. Astfel, în minutul 90+1, Ovidiu Bic a stabilit scorul final, într-un moment în care dinamoviștii sărbătoreau victoria.

Daniel Popa, „suntem nemulțumiți că voiam să câștigăm cele 3 puncte”

La finalul meciului cu Dinamo, Daniel Popa a declarat că echipa nu este mulțumită de rezultatul final. Trupa lui Ovidiu Sabău avea ca obiectiv cele 3 puncte.

„Suntem nemulțumiți. S-a vorbit că o să ne dăm la o parte, că o să-i lăsăm pe cei de la Dinamo să câștige. Mă bucur pentru că am reușit să marchez. Din păcate, m-am rupt din nou și sunt puțin dezamăgit.

Sunt puțin supărat pentru că puteam face multe în această seară” a declarat jucătorul lui U Cluj pentru Digi Sport.

În această partidă, atacantul „Șepcilor-roșii” s-a întălnit cu numeroase ocazii, însă doar una a fost transformată în gol. Respectul față de fosta echipă încă există pentru Daniel Popa, iar acestuia îi pare rău pentru situația în care „câinii roșii” se află.

„Sunt dezamăgit un pic pentru că la câte ocazii am avut acest an, puteam să ajung la 15 goluri.

Nu m-am bucurat la gol din respect față de Dinamo. Datorită lor am ajuns eu în prima ligă. Le doresc să se salveze, pentru că este un club de tradiție al fotbalului românesc.

Am un respect față de clubul Dinamo și pentru suporterii Dinamo.

Îmi doresc din tot sufletul să se salveze” a mai declarat atacantul „alb-negrilor”.

Clasamentul din play-out

În urma remizei din deplasare cu ”U” Cluj, Dinamo a urcat pe locul opt în play-out, cu 22 de puncte.

Astfel, „câinii” au urcat pe loc de baraj, la două puncte de FC Voluntari și la trei de FC Botoșani. Botoșani și FC Voluntari au remizat deja în această etapă, scor 0-0.

FCU Craiova și Poli Iași, formațiile de sub Dinamo în clasament, cu 22 și 21 de puncte, joacă în această etapă cu UTA și Hermannstadt în deplasare.