Dușmănia dintre Sorana Cîrstea și Simona Halep nu mai există. Varianta șoc dezvăluită de șeful tenisului românesc despre cele două rivale

Între Simona Halep și Sorana Cîrstea a fost o rivalitate sportivă continuă. George Cosac, președintele Federației, a comentat despre această dușmănie.

Simona Halep și Soran Cîrstea, o posibilă echipă împreună

Potrivit Fanatik.ro, George Cosac este de părere că cele două mari tenismene ale României ar putea forma o echipă la turneul BJK Cup din noiembrie.

„”Eu zic că securea e îngropată de mult. Nu mai au nimic de împărțit acum. Dacă a fost ceva între ele, probabil că a fost într-o anumită perioadă. Între ele a existat o rivalitate sportivă, dar n-a existat ură. A fost amplificat mai mult de presă. Fiind un sport individual fiecare avea orgoliu ei. Ambele au o personalitate foarte puternică.”

Președintele Federației este de părere că cele două ar forma o echipă invincibilă pentru turneul BJK Cup.

„Cred că fetele au ajuns la o maturitate și pot gândi pozitiv. Dacă vor fi în plenitudinea forțelor, nu cred că Horia Tecău va trebui să le convingă foarte mult să joace la turneul final.

Cred că vor dori să vină, pentru că sunt ferm convins, așa cum am mai spus-o, cu ambele în echipă România poate câștiga trofeul Billie Jean King Cup. Sau măcar să jucăm finala, așa cum au făcut-o cu mulți ani în urmă Ion Țiriac și Ilie Năstase, în Cup Davis.” a declarat George Cosac conform sursei citate.

Locurile româncelor în clasamentul WTA

Conform clasamentului dat publicității luni, Sorana Cîrste este în continure jucătoarea din România clasată cel mai bine în ierarhia WTA. Cîrstea este pe locul 32, cu 1619 puncte.

Simona Halep, fost lider mondial și dublă câștigătoare de Grand Slam, a urcat o poziție în clasamentul WTA, până pe 1049. Vestea este surprinzătoare, având în vedere că Halep nu a mai jucat un meci oficial din data de 19 martie.  Simona are tot 10 puncte WTA în clasament, însă își poate îmbunătăți statistica odată cu turneul Trophee Clarins. Turneul de la Paris se va ține în perioada 13 – 19 mai.