Experiența lui Edi Iordănescu (46 de ani) alături de naționala României a ajuns la final. A fost anunțată întreruperea colaborării dintre Federația Română de Fotbal și selecționer, iar „Regele” Hagi (59 de ani) ar fi principalul favorit la preluarea postului.
Dumitru Dragomir (78 de ani), fost conducător al Ligii Profesioniste de Fotbal, și-a exprimat părerea în legătură cu motivul pentru care fiul lui Anghel Iordănescu a decis să nu își prelungească înțelegerea.
Dumitru Dragomir consideră că Edi Iordănescu așteaptă oferte avantajoase din străinătate
Ex-președintele LPF crede că Edward Iordănescu nu și-a dorit să rămână pe banca „tricolorilor” din considerente financiare. Conform spuselor „Oracolului din Bălcești”, fostul selecționer dorește să semneze o înțelegere mult mai profitabilă din punct de vedere salarial cu o echipă din afara granițelor țării noastre.
„O vrăjeală mai mare ca asta nu există. Numai banul, ăsta e interesul. Dar foarte bine. Aşa trebuie să fie. Dacă nu ştii să minţi ca om politic, ce eşti? Eşti zero! Ce ne dăm atât după cireş? Păi, da, pentru familie. Nu pentru familie vrei lovelele?
Suferi când ai buzunarul gol, nu plin. Una e să ai 1 milion de euro şi alta e să ai 10 milioane de euro. (n.r. – Edi a luat decizia pentru bani?) Edi? Semnează pe 3 milioane! Ăsta e preţul lui! De la 2.5 milioane de euro în sus! Poate să fie şi 5! Şi e antrenor bun, ce să mai. Eu spun că nu doar în ţările arabe, ci şi în vest poate să prindă contract”, a declarat Dumitru Dragomir, citat de fanatik.ro.
Adrian Mutu ar putea să preia Farul, dacă Gică Hagi va ajunge la națională
După cum am precizat anterior, Gică Hagi ar putea deveni noul selecționer al României. S-a mai ocupat de lotul „tricolor” și în anul 2001.
Oficialii din cadrul FRF au pus ținta pe „Rege”, pe care îl consideră cel mai în măsură să preia poziția devenită liberă în urma plecării lui Edi Iordănescu.
Conform celor de la gsp.ro, „Briliantul” Mutu este cel pe care „Regele” l-ar fi ales pentru postul de tehnician al Farului. Relația dintre cei doi este una foarte bună, iar fostul atacant de la Inter și Chelsea este recunoscut pentru faptul că știe cum să lucreze cu jucătorii tineri.