Dragoș Iancu le-a mulțumit celor de la FCSB, după victoria cu Dinamo

Dragoș Iancu (21 de ani) a revenit pe terenul de joc, la șase luni de la accidentarea teribilă suferită după atacul lui Valentin Țicu, din septembrie 2023.

Hermannstadt a trecut cu 3-0 de Dinamo, într-un meci care a contat pentru runda 1 a play-out-ului. Ianis Stoica a deschis balul la Sibiu, unde ”câinii” au avut opt minute de coșmar. Vestea zilei a fost revenirea lui Dragoș Iancu.

Dragoș Iancu a revenit după 6 luni

Mijlocașul a intrat în minutul 85, în locul lui Balaure. A pus capăt astfel unei perioade de 6 luni de coșmar.

Iancu a suferit o accidentare groaznică în septembrie, la un meci pe terenul celor de la Petrolul. Atunci, a suferit o fractură la gleznă, după un atac al lui Valentin Țicu.

Dragoș Iancu s-a recuperat în baza din Berceni a celor de la FCSB.

”Vreau să le mulțumesc tuturor, echipei, staffului, conducerii și în primul rând celor de la FCSB, care m-au îngrijit.

Am și uitat că am fost accidentat, nu vreau să mă plâng, vreau să prind cât mai multe minute și să câștigăm playoutul. Am revenit după 6 luni, suporterii m-au primit cu aplauze. Nu am știut că voi juca, dar Mister mi-a făcut o surpriză.

Azi ne-au intrat golurile, avem câteva zile libere și ne întoarcem la treabă. Obiectivul este câștigarea Cupei și a playoutului”, a spus Dragoș Iancu, la finalul partidei.

Hermannstadt – Dinamo 3-0

Hermannstadt: Căbuz – Butean, Găman, Bejan, Opruț – Balaure, Murgia, Sota Mino, Ianis Stoica – Neguț, Paraschiv

Rezerve: Muțiu, I. Pop, Etienne, Antoche, N’Goma, D. Iancu, G. Iancu, Bucuroiu, Biceanu, Jipa, Ciubotaru, Fonseca
Absenți: A. Oroian (suspendat), Ionuț Stoica
Antrenor: Marius Măldărășanu

Dinamo: Golubovici – Patriche, Velkovski, Homawoo – Moura, Pavicic, Ilic, Bordușanu – Milanov, Abdallah, Gregorio

Rezerve: Răilean, Edgar Ie, C. Costin, Began, Selmani, Iglesias, D. Irimia, P. Neagu, Bani, A. Irimia, N. Roșu, Amzăr
Absenți: Politic, Gnahore (nerecuperați)
Antrenor: Zeljko Kopic

Stadion: Municipal (Sibiu)
Arbitru: Haţegan Ovidiu (Arad) / A1: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel), A2: Vornicu Adrian (Iaşi) / Arbitru VAR: Vidican Rares George (Satu Mare), Arbitru AVAR: Vatamanu Cosmin (Bucureşti)