Dorinel Munteanu i-a dat o replică dură lui Adrian Mutu după criticile primite

Dorinel Munteanu i-a răspuns lui Adrian Mutu după comentariile făcute recent în spațiul public de către acesta din urmă în contextul acelui episod în care antrenorul de la Oțelul Galați a fost surprins în timp ce își agresa fizic un jucător în timpul partidei cu Dinamo de pe teren propriu.

„Briliantul” a spus, printre altele, că, dacă fostul component al „Generației de Aur” ar fi procedat într-un astfel de mod cu un fotbalist precum Cristi Săpunaru sau Ionel Ganea, atunci el ar fi avut mari probleme.

Dorinel Munteanu i-a răspuns lui Adrian Mutu: „Îi doresc să revină pe teren”

În replică, Dorinel Munteanu a ținut să precizeze că el nu crede că persoanele menționate anterior și-ar fi permis să își ignore antrenorul pe vremea când aveau doar 20 de ani, cum este cazul acum cu David Maftei, fotbalistul de la Oțelul implicat în speța respectivă.

De asemenea, antrenorul formației din Galați i-a transmis lui Adrian Mutu că așteaptă să îl vadă din nou pe banca tehnică a unei echipe, în contextul în care el este liber de contract deja de destul de mult timp.

„Nu există om care nu greșește. Eu mă duc la Comisie cu sufletul curat. Dar să plătesc amenzi sau să fiu suspendat pentru un gest… Nu e răutate. La mine nu există agresivitate. Mai există agresivitate verbală, mai spun la nervi, dar agresivitate fizică niciodată!

S-a spus că dacă era Săpunaru aveam nu știu ce luptă… Păi, Săpunaru la 20 de ani comenta la antrenor? Hai să fim serioși! Am luat-o razna cu toate aceste comentarii!

Acum cu Adi Mutu… Ce să-i transmit eu? Să mă iau cu el? Nu. El a venit cu argumente contra mea. Eu nu am zis nimic. Îi doresc să revină pe teren.

Două săptămâni s-a vorbit doar de Dorinel. Băi, oameni buni, suntem într-o lume civilizată. Bun, am făcut o greșeală.

Sufăr pentru ce am făcut. Îmi pare rău. Mi-am cerut iertare echipei. Mai greșesc și eu, dar să fiu luat în colimator… Dar să fiu luat de prost?

Răbufnirea antrenorului de la Oțelul Galați: „Eu sunt luat de prost de toți oamenii”

Eu sunt luat de prost de toți oamenii care au puterea să comenteze. Sunt luat de prost! Bun, o zi, două, cinci.. De două săptămâni se vorbește de mine.

Să mă ierte Dumnezeu, acum toate camerele sunt pe mine. Acum toată lumea comentează ce face Dorinel Munteanu. Eu spun că aș vrea ca Dumnezeu să le dea înțelepciune și să se uite în ograda lor. Să nu se mai uite la mine, că poate…

Vreau să îmi cer iertare dacă au fost deranjați colegii mei de generație. Eu nu am spus că nu am prieteni în Generația de Aur. Eu am spus că nu sunt prieten cu cei care m-au criticat, pentru că 99% din cei din generația mea nu au spus un cuvânt contra mea.

Dar mi s-au răstălmăcit cuvintele, iar colegii mei din Generația de Aur au devenit dușmani. Nu. Eu voi fi toată viața cu ei. Sau coleg cu ei. Niciodată Dorinel nu a spus ceva de rău la adresa unui coleg”, a spus Dorinel Munteanu la conferința de presă susținută la finalul meciului Oțelul Galați – Universitatea Craiova 1-1.

Distribuie

Urmărește-ne pe

Ultima oră
Cele mai citite

Articole similare