Dinamo a câștigat al doilea meci de pregătire din Slovenia! Transferurile roș-albilor confirmă în cantonament cu execuții „extraterestre”!

Dinamo a disputat în cursul zilei de vineri, 5 iulie, al doilea amical din cantonamentul desfășurat în Slovenia. „Câinii” lui Zeljko Kopic s-au duelat cu Slovenska Bistrica, grupare din eșalonul secund al fotbalului sloven.

Meciul a început la 18:30 și a fost transmis în direct pe pagina oficială de Facebook a reputatului club din Superliga.

Dinamo – Slovenska Bistrica 2-1

Cu aproximativ o săptămână în urmă, dinamoviștii s-au bucurat de succesul frumos obținut contra celor de la Domzale, cu scorul de 4-3. Vârful malgaș Hakim Abdallah a făcut show în primul duel amical din Slovenia, reușind să puncteze de trei ori.

A doua confruntare din acest cantonament i-a pus pe elevii lui Zeljko Kopic față în față cu Slovenska Bistrica, după cum am menționat anterior. „Câinilor” le priește atmosfera de pe pământ sloven, întrucât au înregistrat a doua victorie. Tehnicianul principal al bucureștenilor a mizat pe serviciile mai multor rezerve împotriva celor de la Slovenska Bistrica.

Tabela de marcaj nu a fost deblocată până în minutul 41. La acel moment, Adrian Caragea a marcat cu o execuție splendidă, din marginea careului de 16 metri al adversarilor. Șutul său superb s-a oprit în vinclul porții divizonarei secunde din Slovenia.

Repriza a doua a adus egalarea pentru Slovenska Bistrica. În minutul 73, pe fondul unui joc destul de slab al dinamoviștilor, clubul din liga secundă slovenă le-a dat lovitura băieților croatului Kopic.

Dinamo a reușit să își adune forțele pentru a trece din nou în avantaj. La doar trei minute distanță de golul egalizator al adversarilor, Cătălin Cîrjan, ex-jucător de profil ofensiv al rivalei Rapid, a punctat tot cu un șut expediat de la distanță, pe jos. A înscris și cu Domzale, tot cu o execuție de invidiat. Astfel, Dinamo a obținut a doua victorie în cantonamentul din Slovenia.

Sâmbătă, pe data de 6 iulie, „câinii” vor disputa ultimul test de verificare, contra celor de la Kryvbas, ocupanta poziției cu numărul trei în stagiunea precedentă a campionatului din Ucraina.

Echipa de start folosită de Zeljko Kopic împotriva celor de la Slovenska Bistrica:

Echipa de start a lui Dinamo: Roșca – Bordușanu, Patriche, Pașcalău, Amzar – A. Irimia, Raul Rotund, Licsandru – Caragea, Abdallah Hakim, Florescu.

Este important de precizat că formația alb-roșie va debuta în noul sezon de SuperLiga pe data de 14 iulie (duminică). CFR Cluj și Dinamo vor da piept de la ora 19:00, în Gruia.

La trei ore distanță, se va disputa marea finală EURO 2024. La acest moment, se desfășoară faza sferturilor de finală ale Europeanului.