David Miculescu nu crede că egalul cu Sepsi a fost întâmplător: „Poate așa a vrut Dumnezeu, să sărbătorim titlul acasă”

David Miculescu (22 de ani), atacantul celor de la FCSB, a oferit declarații la finalul partidei cu Sepsi, din cadrul etapei cu numărul șase a play-off-ului SuperLigii.

Meciul s-a încheiat cu o remiză, scor 2-2, iar roș-albaștrii sunt nevoiți să amâne sărbătorirea obținerii matematice a titlului. Oaspeții duelului din Covasna au deschis scorul după nouă minute, prin Florinel Coman, care a părăsit terenul accidentat ulterior, fiind înlocuit chiar de David Miculescu. Sepsi a egalat în minutul 22, după golul lui Roland Varga. Scorul pauzei, însă, a fost stabilit de Miculescu, în minutul 34. Repriza a doua a adus o singură reușită, cea a fundașului Florin Ștefan, care a stabilit rezultatul final al întâlnirii, în minutul 70, după o mare greșeală comisă de Ștefan Târnovanu, portarul lui FCSB.

David Miculescu i-a pus gând rău Farului, după egalul cu Sepsi: „Suntem pe primul loc și trebuie să demonstrăm asta!”

Fotbalistul de atac al grupării roș-albastre a marcat al doilea gol al echipei sale din duelul cu Sepsi, iar ulterior partidei a mărturisit că încearcă mereu să își ajute coechipierii să obțină succesul. Dar, după cum este normal, David Miculescu mai are și „zile proaste”. Fotbalistul roș-albaștrilor a pus remiza contra covăsnenilor pe seama divinității, afirmând că poate a fost dorința lui Dumnezeu ca FCSB să nu sărbătorească titlul miercuri seară, pe terenul jucătorilor lui Bernd Storck.

„La fiecare meci vreau să îmi ajut echipa. Mai am și eu zile proaste. (n.r. – al doilea 2-2 consecutiv) Poate așa a vrut Dumnezeu, să sărbătorim acasă titlul.

(n.r. – despre meciul cu farul) Da, au bătut Rapidul, dar noi suntem pe primul loc și trebuie să demonstrăm asta!”, a transmis David Miculescu, la finalul meciului cu Sepsi.

Cum s-au prezentat cele două echipe la confruntarea de pe terenul lui Sepsi:

Sepsi: Niczuly – Aganovic, Ciobotariu, Kecskes, Fl. Ștefan – R. Varga, Alimi, Rența, K . Varga – Debeljuh, Ștefănescu
Rezerve: D. Moldovan, Gedo, Ninaj, Oroian, C. Matei, Kallaku, Popsa, Dumitrescu, Batzula, Safranko
Antrenor: Bernd Storck
Absenți: N. Păun, Oteliță

FCSB: Târnovanu – Crețu, Ngezana, Dawa, Radunovic – Lixandru, Șut, Olaru – Oct. Popescu, Băluță, Coman
Rezerve: Udrea, Vlad, Panțîru, Haruț, Miculescu, Pandele, Antwi, Ov. Popescu, Alhassan, Radaslavescu
Antrenor: Elias Charalambous
Absenți: Luis Phelipe (accidentat).