Cristiano Ronaldo, criticat de unul dintre „Baloanele de Aur”! „Ronaldo vrea să „fure lumina reflectoarelor””

Partida dintre Portugalia și Slovenia a fost una dramatică pentru Cristiano Ronaldo (39 de ani). Căpitanul lusitan a fost surprins în timp ce plângea după ratarea penalty-ului din minutul 105. Această fază a creat o mulțime de controveres, iar unul dintre câștigătorii Balonului de Aur, Ruud Gullit, a oferit reacție rece.

Ruud Gullit, critici către Cristiano Ronaldo

Ruud Gullit este unul dintre cei mai mari jucători olandezi din toate timpurile. Batavul este de părere că lacrimile lui Cristiano Ronaldo de după ratarea penaltyului sunt de necrezut. Dilema cea mai mare a acestuia este de ce CR7 nu poate să fie un jucător de echipă, nici la vârsta de 39 de ani.

„Nu mi-a plăcut ce s-a întâmplat, de fiecare dată a vrut să bată el lovituri libere. Cristiano Ronaldo a marcat o lovitură liberă din 60. Există și alți jucători ai Portugaliei care sunt mai buni decât el la lovituri libere. De fiecare dată Ronaldo vrea să „fure lumina reflectoarelor.

După ce ai irosit toate loviturile libere și nu ai marcat, ratezi lovitura de pedeapsă și plângi? Acest lucru este sincer inacceptabil și acestea sunt lacrimi de crocodil.” a declarat fostul mare fotbalist batav.

Ce notă a primit Cristiano Ronaldo, după meciul Portugalia – Slovenia

După cele 120 de minute de groază, Portugalia a reușit să o învingă pe Slovenia la loviturile de departajare, scor 3-0. Căpitanul Cristiano Ronaldo (39 de ani) a avut parte de o evoluțiie dezamăgitoare și a primit o notă pe care nimeni nu și-ar putea închipui vreodată.

Jurnaliștii britanici de la Goal au analizat performanța lusitanului și i-au oferit nota 3. În plus, echipa lui Ronaldo are parte de doi corigenți, CR7 și fostul său coleg de la Real Madrid, Pepe (41 de ani).

A arătat periculos în prima repriză, dar la finalizare a fost din ce în ce mai ridicol și contraproductiv. S-a văzut destul de clar că era prea emotiv și că emoțiile i-au afectat prestația.

Trebuia să fie salvat de selecționer înainte să rateze penalty-ul, dar totuși a demonstrat un curaj admirabil când a bătut primul la loviturile de departajare.” au transmis jurnaliștii de la sursa citată.