Cristi Chivu, ofertat de Răzvan Burleanu pentru un post la FRF! Motivul pentru care nu s-a ajuns la o colaborare

Cristi Chivu a vorbit deschis despre posibilitatea unei colaborări cu Răzvan Burleanu la FRF, pe care a declinat-o în urmă cu ceva timp, după cum a confirmat chiar el.

Fostul căpitan al echipei naționale a României l-a susținut în 2018 pe Ionuț Lupescu în cursa pentru președinția Federației și ar fi urmat să facă parte din echipa acestuia dacă el ar fi câștigat acele alegeri, ceea ce nu s-a întâmplat însă.

Cristi Chivu, precizări despre relația cu Răzvan Burleanu și actuala administrație a FRF după ce l-a susținut pe Ionuț Lupescu la alegerile din 2018

Ulterior, antrenorul în vârstă de 43 de ani, devenit recent liber de contract după despărțirea de Inter Primavera, a fost ofertat de actuala administrație, însă nu direct de Răzvan Burleanu, ci de anumiți colaboratori ai săi, pe care însă a fost nevoit să îi refuze pentru că a dorit să continue acest drum în antrenorat pe care a pornit în urmă cu ceva timp.

„Nu mă laud cu ofertele pe care le am, că le-am și uitat, le-am refuzat. Au fost și din România, au fost și din Italia, au fost și din străinătate.

M-am angrenat într-un proiect în care am crezut și care implica automat o dezvoltare a mea din punct de vedere profesional, pentru că probabil acum câțiva ani nu mă simțeam pregătit să iau o echipă de seniori. Asta nu înseamnă că nu-mi place riscul sau că fug de responsabilitate. Pur și simplu să încerc să mă apropii cât mai mult de perfecțiune. Și dacă greșesc, s-o fac în maniera mea și fără să am remușcări că aș fi putut face altfel. (n.r. de unde au fost ofertele venite din România) Echipe de club și Federație. Și, și.

(…) (n.r. despre faptul că l-a susținut pe Ionuț Lupescu la președinția FRF în 2018) Da, dar n-am apucat, asta zic de implicare. Noi n-am apucat să arătăm ce voiam să facem. Așa că… implicare, mai puțin. Era un pas către ce voiam să facem.

Am crezut în ceea ce putea el să facă. Am crezut că lucrurile se puteau face mai bine și eram convins că lucrurile vor fi făcute mai bine. Din păcate, nu toți au fost de acord cu ideile noastre și atunci a trebuit să ne dăm la o parte…

(…) Promiseseră altceva la început. Au zis că Mircea Sandu a stat atâția ani, e vremea să schimbăm lucrurile astea… N-am zis niciodată că nu mă văd (n.r. la FRF). Probabil că ideile noastre nu sunt pe aceeași lungime.

„Eu nu am vorbit cu el deloc”

Ideea e că în momentul de față am un angajament, sunt aici. Ambițiile mele sunt probabil opuse sau diferite față de ceea ce gândesc ei să-mi ofere. Eu vorbesc cu oamenii, îi salut dacă mă văd cu ei. N-am pic de ranchiună pentru ceea ce s-a declarat sau ceea ce s-a făcut. Pur și simplu, ideile și obiectivele mele nu corespund cu cele ale Federației Române de Fotbal.

Eu nu am vorbit cu Răzvan Burleanu deloc. Ne-am mai văzut pe la meciurile cu UEFA, ne-am mai văzut pe la Champions League. Ne-am salutat pur și simplu când ne-am văzut înainte de un meci sau la pauza unui meci. Dar ca să primesc oferte de la Răzvan Burleanu, niciodată! Probabil că nici nu era normal să mă sune președintele Federației Române de Fotbal să-mi propună mie nu știu ce. Sunt oameni din diferite departamente care se ocupă de acest lucru și de la care, într-adevăr, am primit telefoane și anumite oferte.

Eu nu am niciun fel de problemă cu omul Răzvan Burleanu, n-am avut niciodată. Ne respectăm, adică din punctul meu de vedere există respect. Nu mă costă nimic să salut, să stau de vorbă cu cineva. Dacă sunt întrebat, dacă mi se cer sfaturi, le ofer cu cea mai mare plăcere. N-am avut cu omul Răzvan Burleanu niciodată absolut nimic”, a spus Cristi Chivu, potrivit golazo.ro.

Distribuie

Urmărește-ne pe

Ultima oră
Cele mai citite

Articole similare