Corvinul Hunedoara joacă pe bani grei în Cupa României! Ce sumă încasează fotbaliștii lui Maxim dacă ajung în finală

Corvinul Hunedoara, formația de pe locul trei din play-off-ul ligii secunde, este aproape de ultimul act din Cupa României. Elevii lui Florin Maxim dau piept cu FC Voluntari în semifinalele competiției, după ce au trecut în faza precedentă de CFR Cluj. Hunedorenii s-au impus categoric în fața fotbaliștilor „Briliantului”, pe atunci încă pe banca „feroviarilor”, scor 4-0.

Pentru a-i motiva pe jucători, conducerea celor de la Corvinul le-a promis o primă importantă. Astfel, duelul pentru ultima fază a actualei stagiuni din Cupa României va fi cu siguranță unul încărcat de momente tensionate, în care ambele echipe vor face totul pentru victorie.

50.000 de euro pentru calificarea celor de la Corvinul Hunedoara în finala din Cupa României!

Oficialii trupei ardelene au luat decizia de a direcționa către fotbaliști toți banii care vor fi primiți din partea Federației Române de Fotbal, în cazul calificării. Celor de la Corvinul nu le va fi deloc ușor, dat fiind faptul că Florin Pîrvu a reușit să aducă un nou suflu la FC Voluntari.

Este vorba despre suma de 50.000 de euro, urmând ca fiecare jucător să primească 4.000 de euro. Sunt câștiguri considerabile, având în vedere salariile pe care Corvinul le oferă. Unii titulari ai hunedorenilor primesc 1.000 de euro pe lună.

„Dorința noastră e imensă, iar jucătorii vor fi recompensați și financiar pe măsura acestei performanțe”, a dezvăluit directorul sportiv al celor de la Corvinul Hunedoara

Corvinul Hunedoara, eșec în ultima etapă din Liga 2. FC Voluntari a pierdut două puncte pe teren propriu

Fotbaliștii lui Florin Maxim au suferit o înfrângere în ultima rundă de campionat. Corvinul a pierdut pe terenul celor de la Csikszereda Miercurea Ciuc, cu scorul de 1-2. După cum am menționat anterior, hunedorenii ocupă locul trei în play-off-ul ligii secunde, cu un total de 42 de puncte. Accederea directă în SuperLiga este la doar două puncte distanță, însă clubul nu are drept de promovare.

FC Voluntari, adversara celor de la Corvinul din semifinalele Cupei României, se mai teme de retrogradare. Ilfovenii se află deasupra locurilor de baraj, însă Florin Pîrvu le-a oferit fotbaliștilor o altă energie. În ultima etapă din play-out-ul SuperLigii, FC Voluntari a remizat, scor 1-1, contra Oțelului, pe teren propriu.

Gazdele au deschis scorul prin Andrei Dumiter, în minutul 20. Meciul se îndrepta către un succes al elevilor lui Pîrvu, însă Joao Lameira a decis soarta partidei în prelungiri. În minutul 90+4, jucătorul lui Dorinel Munteanu a adus egalarea.