Continuă seria de invincibilitate a lui Bayer Leverkusen! AS Roma, egalată în prelungiri după ce a condus cu 2-0! Se cunoaște finala Europa League din acest sezon

Seria de invincibilitate a lui Bayer Leverkusen a ajuns la 49 de meciuri după returul cu AS Roma din semifinalele actualei ediții de Europa League.

Gruparea capitolină a fost foarte aproape să câștige pe „BayArena”, dar a fost egalată în prelungirile partidei, după ce a condus chiar cu 2-0 la un moment dat.

AS Roma a fost foarte aproape să îi aplice lui Bayer Levekusen prima înfrângere din acest sezon

Leandro Paredes a marcat în minutele 43 și 66, de fiecare dată din penalty, dar speranțele italienilor au fost risipite în minutul 82, atunci când Gianluca Mancini și-a înscris în propria poartă în urma unui corner executat din partea dreaptă de Grimaldo.

Așa cum a mai făcut-o de destul de multe ori în ultimele săptămâni, echipa antrenată de Xabi Alonso a reușit să egaleze în prelungiri, mai exact în minutul 90+7, prin Stanisic.

S-a terminat astfel cu scorul de 2-2 acest meci retur din Germania, iar formația din Leverkusen s-a calificat în finala de la Dublin cu scorul general de 4-2.

Cum s-au prezentat cele două echipe la această partidă retur:

Bayer Leverkusen (4-2-3-1): Kovar- Frimpong, Tapsoba, Tah, Hincapie- Xhaka, Palacios- Adli, Hofmann, Grimaldo- Hlozek
Rezerve: Schick, Andrich, Arthur, Boniface, Hradecky, Borja Iglesias, Kossounou, Lomb, Puerta, Stanisic, Tella, Wirtz
Antrenor: Xabi Alonso

AS Roma (4-3-3): Svilar- Spinazzola, Mancini, Ndicka, Angelino- Pellegrini, Paredes, Cristante- Azmoun, Lukaku, El Shaarawy
Rezerve: Zalewski, Bove, Abraham, Aouar, Baldanzi, Celik, Dybala, Karsdorp, Llorente, Rui Patricio, Renato Sanches, Smalling
Antrenor: Daniele De Rossi

Atalanta a făcut instrucție cu Olympique de Marseille și s-a calificat de asemenea în ultimul act de la Dublin

În ultimul act al acestei ediții de Europa League, noua campioană a Germaniei se va duela cu o altă echipă din Serie A, Atalanta, cea care a trecut în semifinale de Olympique de Marseille.

După ce în manșa tur de pe „Stade Velodrome” s-a înregistrat un rezultat de egalitate, scor 1-1, în returul de la Bergamo echipa antrenată de Gian Piero Gasperini a făcut instrucție cu adversara și s-a impus cu scorul de 3-0. Golurile au fost marcate de Lookman în minutul 30, Ruggeri în minutul 52, respectiv Toure în minutul 90+5.

Cum au arătat cele două echipe:

Atalanta (3-4-3): Musso- de Roon, Hien, Djimsiti- Zappacosta, Koopmeiners, Ederson, Ruggeri- De Ketelaere, Scamacca, Lookman
Rezerve: Scalvini, Miranchuk, Adopo, Bakker, Bonfanti, Carnesecchi, Comi, Hateboer, Palestra, Pasalic, Rossi, Toure
Antrenor: Gian Piero Gasperini

Olympique de Marseille (4-3-3): Lopez- Mbemba, Gigot, Balerdi, Merlin- Clauss, Veretout, Kondogbia- Ndiaye, Aubameyang, Harit
Rezerve: Ounahi, Sarr, Luis Henrique, Moumbagna, Blanco, Correa, Daou, Lafont, Meite, Murillo, Ngapandouetnbu, Soglo
Antrenor: Jean-Louis Gasset