Lewis Hamilton, septuplu campion mondial, a devenit oficial pilotul celor de la Ferrari pentru sezonul 2025, formând o echipă de vis alături de Charles Leclerc. De asemenea, mutarea marchează sfârșitul colaborării cu Carlos Sainz, cel care a fost coechipierul lui Leclerc în ultimii ani.
Italienii speră că experiența lui Hamilton va ajuta echipa să pună capăt unei secete de 17 ani fără titlu la constructori. Ultima oară când Ferrari a cucerit această distincție a fost în 2008, cu Kimi Raikkonen și Felipe Massa la volan.
Leclerc, despre parteneriatul cu Hamilton
Charles Leclerc, pilotul echipei, a declarat că venirea lui Hamilton nu va crea rivalități interne și că este convins că relația lor va fi una pozitivă.
„Nu, nu cred. Avem și noi o relație foarte bună. Este un alt tip de relație pentru că nu am petrecut încă atât de mult timp cu Lewis, dar, evident, am atât de mult respect pentru Lewis și pentru ceea ce a realizat.
Și am avut o relație foarte bună. Nu avem chiar aceeași vârstă , dar încă împărtășim mult interes în afara curselor. Deci, nu, sunt sigur că nu va fi diferit”, a declarat Leclerc pentru racingnews365.com.
Ferrari traversează cea mai lungă perioadă fără un titlu mondial de la înființarea sa în 1950, iar 2025 reprezintă o șansă crucială pentru a schimba această situație. În sezonul 2024, Scuderia a pierdut coroana la constructori la doar 14 puncte în fața celor de la McLaren, iar venirea lui Hamilton este văzută ca un pas important spre redresare.
Lewis Hamilton a transmis un mesaj emoționant pentru rivalul Max Verstappen, după ce olandezul a cucerit cel de-al patrulea său titlu
Max Verstappen a încheiat pe locul 5 cursa din Las Vegas, în fața lui Lando Norris, suficient pentru a-și trece în palmares un nou titlu în Formula 1. Olandezul a fost constant pe durata întregului sezon, iar titlul a fost obținut meritat.
Lewis Hamilton, marele rival al olandezului, a scos în evidență acest aspect și a avut doar cuvinte de laudă pentru Max Verstappen. Britanicul a încheiat pe locul 2, completând o cursă excelentă pentru Mercedes, cu George Russell pe prima poziție.
Lewis Hamilton va face pasul la Scuderia Ferrari din 2025 și speră să fie omul care va opri hegemonia impusă de Verstappen.
„A făcut o treabă excepțională. Nu a greșit deloc, a luat deciziile corecte în fiecare cursă și în fiecare moment. El și echipa lui au reușit din nou o performanță extraordinară pentru al patrulea an consecutiv. Cred că va fi greu de învins anul viitor, mai ales că au început probabil dezvoltarea noii lor mașini mai devreme decât ceilalți,” a declarat viitorul pilot Ferrari.
„M-am bucurat enorm să recuperez poziții (de pe locul 10 pe grila de start până pe locul 2). Mi-a adus aminte de începuturile mele, când porneam de pe ultima poziție a grilei și urcam în clasament. A fost o experiență fantastică.”