Cel mai slab tricolor din meciul România – Belgia, 0-2. Marcel Răducanu l-a desfiinţat: „Varză în prima repriză!”

Elevii lui Edi Iordănescu au început foarte slab meciul cu Belgia. Youri Tielemans (27 de ani) ne-a marcat un gol în minutul 2. Până la urmă, belgienii s-au impus cu 2-0. A mai înscris şi Kevin De Bruyne (32 de ani), în minutul 80.

Fostul internaţional Marcel Răducanu (69 ani) a observat „oaia neagră” dintre tricolori.

Nicușor Bancu, desfiinţat de Marcel Răducanu

Fostul internațional român l-a ”taxat” pe Nicușor Bancu (31 ani) pentru prestația din prima repriză, când fundașul stânga a avut mari probleme în duelurile cu belgienii.

”Am fost timorați. Pe partea lui Bancu, am fost varză în prima repriză, am avut mari probleme în flancul stâng în prima repriză. Dacă dădeam gol, poate meciul era altul…

Am pierdut cu 2-0, dar am avut noroc. Dacă era 5-1, 6-1, nu se supăra nimeni. S-au jucat cu ocaziile. S-a văzut pe belgieni că au vrut neapărat să câștige jocul, erau mai buni”, a declarat Marcel Răducanu la Digisport.

Belgia – România 2-0 | Echipele de start:

Belgia: Casteels – Castagne, Faes, Debast, Carrasco – Mangala, Onana – Trossard, De Bruyne, Doku – Lukaku
Rezerve: Kaminski, Bakayoko, De Cuyper, De Ketelaere, Lukebakio, Openda, Sels, Theate, Tielemans, Vermeeren, Vertonghen, Vranckx,
Absent: Witsel (Accidentat)
Selecționer: Domenico Tedesco

România: Fl. Niță – Rațiu, Burcă, Drăgușin, Bancu – R. Marin, M. Marin, Stanciu – Man, Drăguș, Mihăilă
Rezerve: Moldovan, Târnovanu, Mogoș. Racovițan, Rus, Nedelcearu, Sorescu, Cicâldău, Șut, Olaru, I. Hagi, Coman Pușcaș, Alibec, Bîrligea
Selecționer: Edward Iordănescu

Un egal cu Slovacia ne trimite în optimi la EURO 2024

România se califică sigur în optimi la EURO 2024 dacă nu pierde cu Slovacia. Cu cele 4 puncte, tricolorii n-ar mai sta la mâna rezultatelor. Nu ne-ar mai interesa ce se întâmplă în Belgia – Ucraina.

Cu patru puncte și cu golaverajul pozitiv pe care îl are, +1, este imposibil ca România să nu fie una dintre cele patru ocupante de loc trei care se califică în optimi.

Slovacia – România şi Belgia – Ucraina sunt cele două partide din grupa E ce se dispută miercuri, de la ora 19.00.