Ianis Hagi ar putea fi în sezonul viitor coechipier cu un fotbalist de la Real Madrid, proaspăt câștigător al Ligii Campionilor cu gruparea de pe „Santiago Bernabeu”.
Sport pe Surse a informat în exclusivitate în cursul zilei de miercuri despre interesul lui Fenerbahce, formație preluată recent la nivel de bancă tehnică de Jose Mourinho, pentru internaționalul român în vârstă de 25 de ani, revenit la Rangers după expirarea împrumutului la Deportivo Alaves.
Ianis Hagi ar putea fi coechipier în sezonul viitor la Fenerbahce cu Arda Guler, în prezent la Real Madrid
În aceeași zi, jurnaliștii spanioli de la AS au scris despre posibilitatea ca Arda Guler, fotbalist turc în vârstă de doar 19 ani, să fie cedat sub formă de împrumut pentru sezonul viitor de campioana Spaniei și a Europei la echipa din Istanbul.
Tânărul mijlocaș ofensiv de bandă dreaptă a fost cumpărat de Real Madrid chiar de la Fenerbahce în vara anului trecut în schimbul sumei de 20 de milioane de euro.
Așa cum era de așteptat, prin prisma concurenței acerbe existente în linia ofensivă a formației antrenate de Carlo Ancelotti, internaționalul turc nu a reușit să se impună în tricoul blanco, iar în stagiunea recent încheiată a bifat doar 12 meciuri oficiale în toate competițiile, niciunul în Liga Campionilor, reușind totuși să marcheze 6 goluri în La Liga și arătând destul de multe lucruri bune în multe momente.
Echipa preluată recent de Jose Mourinho l-ar dori și pe internaționalul turc, însă doar sub formă de împrumut
Arda Guler este considerat în prezent drept viitorul mare star al fotbalului din Turcia. Până în prezent, el a adunat 6 selecții pentru naționala țării sale și a reușit să înscrie un gol.
Cei de la Real Madrid au încredere că jucătorul lor poate deveni în următorii ani foarte important în cadrul echipei și tocmai din acest motiv ar lua foarte serios în calcul posibilitatea de a-l împrumuta la o echipă ceva mai mică în contextul fotbalului european, pentru ca el să aibă oportunitatea de a evolua meci de meci și de a-și ridica astfel nivelul de joc.
Jurnaliștii spanioli notează că oficialii lui Getafe l-ar dori foarte mult pe Guler pentru sezonul viitor, dar în principiu ar trebui ca varianta Fenerbahce să fie ceva mai atractivă pentru el, în condițiile în care este vorba despre fosta sa echipă, care, în plus, a fost preluată recent de marele Jose Mourinho.
Cât despre posibilitatea ca Ianis Hagi să ajungă la echipa din Istanbul în această vară, cei de la Rangers ar fi dispuși să renunțe la serviciile mijlocașului ofensiv român, însă în schimbul unei anumite sume, care nu ar trebui să fie totuși una foarte mare, întrucât el mai are în continuare contract cu gruparea de pe „Ibrox Park”.