Ce impresie i-a lăsat naționala României lui Luis Diaz, starul de la Liverpool

Columbia și-a păstrat seria invincibilității și după meciul cu România, de marți seara, de pe Metropolitano din Madrid, scor 3-2. Sud-americanii au ajuns la 21 de partide fără înfrângere și reprezintă, în momentul de față, o forță în fotbalul mondial.

Unul dintre cei mai buni jucători ai Columbiei contra României a fost Luiz Diaz. Starul celor de la Liverpool l-a întors pe toate fețele pe ambițiosul Andrei Rațiu. Uneori i-a mers, alte ori fundașul român a reușit să-l închidă.

Cu toate acestea, atunci când Diaz punea piciorul pe mine se simțea diferența de clasă între el și toți ceilalți jucători aflați pe teren. Nici măcar veteranul James Rodriguez nu a strălucit la nivelul său.

Luis Diaz laudă echipa națională a României: ”E o echipă mare!”

Chiar și așa, Luis Diaz a avut numai cuvinte de laudă la adresa României, mai ales după o repriză secundă foarte bună reușită de ”tricolori”.

În același timp, columbianul își ”taxează” colegii pentru faptul că au redus ritmul pe final, iar acest lucru i-ar fi putut costa victoria. Cu toate acestea, e fericit că echipa sa a obținut victoria și vor rămâne cu un moral bun în continuare.

• În mai puțin de un an, Columbia a reușit să le învingă pe Germania (2-0), Brazilia (2-1) și Spania (1-0).
  • Columbia se află pe locul 3 în preliminariile Cupei Mondiale din 2026, zona America de Sud, cu 12 puncte obținute în șase etape: trei victorii și trei rezultate de egalitate.

Am făcut o partidă bună. am muncit mult. Suntem fericiţi şi mulţumiţi de grupul pe care îl avem. Continuăm să creştem ca echipă, ca o familie, pentru ceea ce urmează.

România este o echipă foarte, foarte mare. A demonstrat în repriza a doua că are jucători buni. a făcut o repriză foarte bună. Şi noi am coborât nivelul şi nu trebuia să facem asta. Dar am făcut ce trebuia. am câştigat, ceea ce e cel mai important”, a declarat Luis Diaz, conformas.ro.

Pentru naționala României urmează o perioadă de pauză, de puțin peste două luni. Apoi, ”tricolorii” se vor reuni pentru a disputa ultimele două partide de verificare înaintea plecări către Germania, la EURO 2024.

România va înfrunta Bulgaria pe 4 iunie, apoi va juca în compania Liechtensteinului, pe 8 iunie.

• România face parte din Grupa E la EURO 2024, acolo unde le va înfrunta pe Ucraina (17 iunie), Belgia (22 iunie) și Slovacia (26 iunie).