Ce a spus Jaqueline Cristian după victoria superbă de la Madrid. Românca a dezvăluit strategia meciului cu Barbora Krejcikova

Jaqueline Cristian (67 WTA) a obținut o victorie mare în turul 2 de la Madrid, contra Barborei Krejcikova. Românca a trecut de sportiva din Cehia în trei seturi, după ce a pierdut categoric primul act. Scorul final a fost 2-6, 6-0, 6-2. Jaqueline Cristian a obținut calificarea în faza următoare, după un meci care a durat mai bine de două ore.

Succesul din fața câștigătoarei de la Roland Garros din anul 2021 a propulsat-o pe tenismena de 25 de ani din România pe locul 67 în clasamentul mondial la nivel feminin. Înaintea partidei se situa pe poziția cu numărul 73.

Jaqueline Cristian a abordat partida de la Madrid, contra lui Krejcikova: „Ușor, ușor mi-am dat seama de planul tactic pe care trebuie s-l joc”

Ulterior succesului cu Barbora Krejcikova, Jaqueline Cristian va da piept cu Danielle Collins în turul trei al turneului WTA de la Madrid. Meciul va avea loc sâmbătă, 27 aprilie, începând cu ora 12:00. Sportiva din România a discutat despre desfășurarea partidei cu jucătoarea din Cehia, recunoscând că a avut dificultăți în a-și găsi ritmul dorit. Jaqueline Cristian a dezvăluit care a fost cheia succesului său din turul doi.

„Am intrat puțin emoționată și nu găseam prea ușor terenul în primul set. Era greu cu meciul din spate, era groaznic, dar nu puteam să mă plâng de chestia asta pentru că amândouă eram în situația asta. Ușor, ușor am început să mă simt bine și mi-am dat seama de planul tactic pe care trebuie să-l joc și am stat la luptă.

După cum știți, îmi place să mă lupt. În setul 2 am fost mai pozitivă. Am avut o atitudine mai bună, am crezut mai mult în mine. Mi-am spus că nu am nimic de pierdut. Am început să-mi adun jocul, să nu mă mai intereseze nimic.

După primul set mi-am dat seama că trebuie să mut mai mult jocul pe rever, să fiu puțin mai constantă cu serviciul și să fiu mai atentă la slice-urile ei. Apoi am găsit serviciile mele plate care m-au ajutat să câștig mai ușor punctele. Clar că vântul ne-a incomodat pe amândouă. Vântul mișca foarte mult mingea și nu puteai aștepta.

Iar eu în primul set nu m-am mișcat cât trebuia. Înainte de o lovitură a fost o rafală de vânt, mi-a venit zgură în ochi. Am vrut să o scot și m-am frecat, dar mai rău am făcut pentru că nu mai puteam să țin ochiul deschis. Mi-au dat niște picături. Nu pot să spun că mă ajută pe mine suprafața, cred că e doar o chestie de adaptare”, a afirmat Jaqueline Cristian, potrivit fanatik.ro.

• Și Sorana Cîrstea va juca sâmbătă în turul trei al turneului din capitala Spaniei, cu Iga Swiatek, începând cu ora 12:00.