Ce a putut să scrie presa din San Marino, după AC Virtus – FCSB 1-7: „Un gol istoric”

FCSB a început în forță aventura europeană din acest sezon și s-a impus cu scorul de 7-1 pe terenul campioanei din San Marino, AC Virtus.

Dacă ajunge în turul doi preliminar din Champions League, ceea ce este aproape sigur, FCSB nu va mai fi cap de serie și va da peste Maccabi Tel Aviv, campioana din Israel.

Ce a remarcat presa din San Marino

AC Virtus a fost campioana din San Marino în sezonul precedent, iar formația a evoluat pentru prima dată în preliminariile Champions League. În calea elevilor lui Luigi Bizzotto a ieșit FCSB, iar bucureștenii nu le-au dat nicio șansă adersarilor și putem spune că au tranșat soarta calificării încă din primele 45 de minute, atunci când tabela arăta 5-0.

Cu toate acestea, presa din San Marino a ținut să evidențieze golul celor de la AC Virtus, semnat de Manuel Battistini în minutul 86, după mai multe ezitări în careul FCSB-ului.

„Emoția participării pentru prima dată în Liga Campionilor, picioarele care tremurau în fața unei mari echipe din Europa de Est, dar și diferențele tehnice și fizice care au fost unele evidente. Ultimele minute ale meciului au adus cea mai frumoasă amintire pentru Virtus care, la debutul în Europa, a marcat un gol istoric.

Golul de 1-7 al lui Manuel Battistini contează destul de mult. A fost recompensa potrivită pentru un sezon de neuitat, culminând cu dubla în fața FCSB-ului sau Steaua București.

Băieții lui Luigi Bizzotto au sărbătorit primul gol din Europa și acum așteaptă cu nerăbdare sosirea peste 7 zile la București. Va fi greu, foarte greu, dar rămâne un capitol bun de scris„, au notat cei din San Marino.

FCSB a făcut scorul serii în Europa

Golurile roș-albaștrilor au fost marcate de Darius Olaru (de trei ori), Daniel Popa (dublă) și David Miculescu (o dublă). A fost cea mai răsunătoare victorie a zilei din preliminariile Champions League.

Tot astăzi au mai avut loc alte cinci partide, iar miercuri urmează să aibă loc alte opt, toate din primul tur preliminar al Champions League.