Carlos Alcaraz, campion la Indian Wells 2024, după finala cu Daniil Medvedev | VIDEO

Carlos Alcaraz l-a învins pe Daniil Medvedev, scor 7-6 (5), 6-1, în finala turneului Masters 1000 de la Indian Wells 2024, reuşind astfel, să-şi apere titlul cucerit anul trecut, în faţa aceluiaşi adversar.

Jucătorul spaniol, în vârstă de 20 de ani, numărul 2 mondial şi câştigător al US Open 2022 şi Wimbledon 2023, a obţinut primul său trofeu în 2024.

Cum a decurs finala Indian Wells 2024

Medvedev a fost mai precis în debutul partidei, iar breakul bifat l-a ajutat să se desprindă la 3-0. Apoi, Alcaraz a reuşit marea revenire. A pus presiune cu forehandul, iar egalitatea avea să fie restabilită (3-3).

Agresivitatea spaniolului a făcut până la urmă diferența, iar setul i-a revenit cu 7-5 în tiebreak.

Setul al doilea, o formalitate

Carlos Alcaraz a dictat ritmul cu ajutorul forehandului său exploziv, a fost stabil cu backhandul, iar scurtele inspirate l-au scos total din zona de confort pe Medvedev. Aşa că setul al doilea a fost doar o formalitate pentru iberic, care s-a impus cu 6-1. Finala de la Indian Wells 2024 a durat o oră și 44 de minute.

De-a lungul carierei, Alcaraz are 167 de victorii și 46 de înfrângeri, a câștigat 13 titluri ATP (două fiind de Grand Slam: US Open 2022 și Wimbledon 2023) și a adunat doar din premiile din tenis $27,477,147.

Novak Djokovici, eliminat în turul 3 la Indian Wells, rămâne totuşi numărul 1 mondial în clasamentul ATP.