Cariera lui Ianis Hagi, pe butuci în Spania! Șapte săptămâni fără minut jucat la Alaves

Alaves a învins aseară la Valencia și s-a salvat matematic de la retrogradare, cu patru etape înaintea finalului de sezon din Spania. Însă, coșmarul lui Ianis Hagi la Alaves continuă, internaționalul român are în CV încă un meci ca rezervă neutilizată.

Continuă visul urât trăit de Ianis Hagi

Alaves a reușit să dea lovitura pe terenul Valenciei, unde a învins cu 1-0, prin golul marcat în minutul 68 de Javi Lopez, care a adus a treia victorie consecutivă pentru echipa lui Hagi.

Datorită acesti succes, Alaves a urcat pe locul 11 și s-a salvat chiar și matematic de la retrogradare. Au mai rămas patru etape înaintea finalului de sezon din Primera Division.

Ianis a rămas din nou pe bancă, bifând a șaptea săptămână fără minut jucat la echipa de club. Ultima sa apariție a fost la 16 martie, într-un meci cu Athletic Bilbao. Este foarte clar că între el și antrenorul Luis Garcia este o problemă, Ianis fiind singurul jucător din lot care nu a primit nicio șansă în intervalul de timp precizat. O nouă șansă pentru el ar putea apărea acum, când echipa și-a îndeplinit obiectivul și mai are de jucat patru partide. Alaves urmează să mai joace cu Girona și Getafe (acasă) și cu Real Madrid și Las Palmas (deplasare). În aceste meciuri în care Garcia poate folosi și fotbaliștii mai puțin utilizați în timpul sezonului.

EURO 2024, selecție incertă pentru Ianis Hagi

Situația internaționalului român este delicată în perspectiva turneului final al Campionatului European, care începe în iunie. Ianis a fost om de bază în lot, în preliminarii. Însă, cele doar 212 minute jucate la Alaves în 2024 nu sunt pe placul selecționerului Edi Iordănescu.

Ianis Hagi (33 selecții/5 goluri) a jucat în cele două meciuri ale echipei naționale, disputate în luna martie, 16 minute cu Irlanda de Nord (1-1) și 35 de minute cu Columbia (2-3), marcând un gol contra sud-americanilor.