VIDEO | Boston Celtics a dat prima lovitură în finala play-off-ului din NBA! Doncic și Irving au cedat în fața vedetelor lui Joe Mazzulla în primul duel

Vineri dimineață, Boston Celtics și Dallas Mavericks au dat piept în primul meci al finalei acestei ediții de NBA. Superstarurile Luka Doncic și Kyrie Irving nu s-au dovedit a fi destul de inspirate pentru a obține succesul pe terenul adversarilor. La final, Celtics s-a impus, scor 107-89.

Jaylen Brown a ieșit la rampă din nou pentru gruparea care evoluează în celebra sală „TD Garden”, reușind să marcheze 22 de puncte. Kristaps Porzingis, letonul din lotul lui Joe Mazzulla, a pus și el umărul serios la triumful din fața celor de la Dallas Mavericks. Acesta a izbutit să înscrie 20 de puncte.

Boston Celtics are 1-0 în finala NBA. Dallas Mavericks caută să egaleze situația

Iată că Boston a început cu dreptul seria partidelor de pomină din ultimul act al acestui sezon de NBA. Gazdele au dominat de la început până la sfârșit, iar la pauză aveau un avantaj colosal, de 29 de puncte.

Celor de la Celtics le-au intrat 16 aruncări de trei puncte pe durata primului meci cu cei de la Dallas Mavericks. Superstarurile pregătite de Joe Mazzulla caută să pună mâna pe al 18-lea titlu din istoria legendarului club din Boston.

• Derrick White a marcat și el 15 puncte.
  • Kristaps Porzingis, revenit după o accidentare care l-a ținut departe de terenul de baschet din luna aprilie, a reușit și șase recuperări. De asemenea, letonul și-a blocat în mod decisiv adversarii de trei ori, statistici care nu au fost trecute cu vederea.
Sursă Video: YouTube @NBA

Singura reacție a celor de la Mavericks a venit în sfertul cu numărul trei. Atunci, Dallas reușise să reducă din handicapul de pe tabela de marcaj, ajungând la doar opt puncte în spatele rivalilor. Totuși, cei de la Celtics și-au dat seama de pericol și nu le-au permis lui Doncic și Irving să revină, reconstruindu-și avantajul după o serie de 14-0.

• Luka Doncic a fost cel mai bun marcator al celor de la Mavericks, cu 30 de puncte.
  • Dallas nu a reușit să marcheze mai mult de 25 de puncte în niciunul dintre cele patru reprize de joc.

Joe Mazzulla l-a ridicat în slăvi pe Porzingis

Ulterior fluierului de final, tehnicianul principal al lui Boston Celtics a tratat prestația de zile mari a baschetbalistului din Letonia.

Potrivit spuselor lui Joe Mazzulla, parcursul verzilor din acest sezon nu ar fi fost posibil fără calitățile lui Porzingis.

„Acesta este Kristaps Porzingis care ne-a ajutat să ajungem acolo unde suntem astăzi”, a declarat antrenorul lui Boston.

• Luni, pe data de 10 iunie, începând cu ora 03:00, Dallas Mavericks va încerca să egaleze la 1 seria duelurilor stelare din finala play-off-ului NBA, tot pe terenul lui Boston.