Blestemul prelungirilor! Bilanțul dureros al golurilor primite de Dinamo în ultimele minute ale partidelor! Echipa din Ștefan cel Mare se află pe loc direct retrogradabil

Dinamo pierde cu FC Botoșani, 1-2, într-un meci care a contat pentru runda a șasea din playout-ul Superligii. Partida a fost decisă dramatic, de golul marcat de Sebastian Mailat în prelungiri.

Cu securea retrogradării deasupra capului, Dinamo se zbate pur și simplu pentru orice punct care i-ar putea asigura supraviețuirea în Liga 1. Doar că jucătorii lui Zeljko Kopic par loviți de un adevărat blestem al ultimelor minute. ”Câinii” au irosit puncte care s-ar putea dovedi vitale la finalul sezonului.

Dinamo, lovită de blestemul prelungirilor

A fost și cazul partidei de la Botoșani. Un autogol, o accidentare oribilă, o eliminare și un gol în prelungiri au marcat meciul din nordul Moldovei.

”Câinii” au dat cu piciorul punctelor pentru a doua etapă consecutivă, iar supraviețuirea pare tot mai puțin probabilă. Cu un om în minus, după eliminarea lui Abdallah, Dinamo a rezistat până în minutul 90+1. În prelungiri, o minge bâlbâită de apărarea lui Kopic și o gafă a lui Patriche au trimis toate punctele în buzunarele echipei lui Valeriu Iftime, care începe să spere cu șanse la salvare.

Punctul irosit la Botoșani vine după victoria căreia bucureștenii i-au dat cu piciorul în prelungirile partidei de la Craiova. Atunci, Blănuță a egalat în minutul 90 și a smuls un punct pentru echipa lui Adrian Mititelu.

Eșec în prelungiri cu Oțelul

Cu două etape mai devreme, Dinamo a pierdut la Galați tot în urma unui gol marcat în prelungirile partidei.

În runda a treia din playout, echipa condusă de Dorinel Munteanu a dat lovitura prin Tănasă, care a îngenuncheat apărarea oaspeților cu un gol în minutul 90+3.

Iar coșmarul ”câinilor” nu se termină aici. Cu o etapă mai devreme din playout, roș-albii au fost egalați în minutul 90+13!!! de Gicu Grozav, într-un meci jucat pe arena ”Arcul de Triumf”.

La un simplu calcul, doar în playout Zeljko Kopic și compania au irosit nu mai puțin de 6 puncte în prelungirile partidelor. Puncte de aur, care i-ar fi asigurat echipei un liniștitor loc 11, la egalitate cu Petrolul.

• Cu 20 de puncte, Dinamo este pe locul 15, penultimul, din ierarhia playout.

Punctele irosite de Dinamo

1. Cu Botoșani 2-1: min 90+1 (Mailat)
2. Cu Craiova 1-1: egalati în minutul 90 (Blănuță)
3. Cu Oțelul 0-1: au luat gol în 90+3 (Tănasă)
4. Cu Petrolul 1-1: egalați în 90+13 (Grozav)

5. UTA – Dinamo 2-1: gol în minutul 90+4 (Marcelo Freitas – penalty)

Nu mai e doar o întâmplare, e prea des.
Ionel Dănciulescu, la Digi Sport, după Botoșani – Dinamo 2-1.

FC Botoșani – Dinamo 2-1

FC Botoșani (4-3-3): Ducan – Benzar, Sadiku, Miron, Țigănașu – G. David, Dican, Ferreira – E. Florescu, Enzo Lopez, Ofosu
Rezerve: Kukic, Petro, Șeroni, Gligor, Mouaddib, Mailat, L. Fulop, Adams, Kaprof, Margiotta, I. Filip
Antrenor: Bogdan Andone

Dinamo: Golubovic – Patriche, Velkovski, Homawoo – Moura, Milanov, Gnahore, Pavicic, Bordușanu – Selmani, Abdallah
Rezerve: Railean, R. Grigore, C. Costin, N. Roșu, Iglesias, Gregorio, Ilic, Politic, P. Neagu, A. Bani, D. Irimia, Amzăr
Antrenor: Zeljko Kopic

Stadion ”Municipal”, Botoșani
Arbitru: George Găman. Asistenți: Daniel Mitruți (ambii din Craiova), Marius Badea (Râmnicu Vâlcea)
Arbitru VAR: Andrei Chivulete (București). Asistent VAR: Adrian Vornicu (Iași)