Bătăi de cap pentru batavi, cu două zile rămase până la România – Olanda! Statistica ce le dă fiori adversarilor din optimile de finală EURO 2024

România a avut un parcurs imperial în grupa E de la EURO 2024, trecând mai departe de pe primul loc, iar „optimile” o pun față în față cu Olanda. „Tricolorii” au câștigat grupa de la turneul final din Germania în fața vedetelor Belgiei, a jucătorilor Slovaciei și a reprezentanților Ucrainei.

Duelul pentru calificarea în sferturile de finală ale competiției va avea loc la Munchen. Meciul se va disputa pe data de 2 iulie, începând cu ora 19:00. Cu doar două zile rămase până la fluierul de start al partidei dintre România și Olanda, jurnaliștii batavi au subliniat un aspect important, care-l privește pe unul dintre „gladiatorii” lui Edi Iordănescu.

Evoluțiile lui Florin Niță au fost evidențiate înaintea meciului România – Olanda

Florin Niță (36 de ani) este experimentatul portar cu care România s-a prezentat pe gazon în cele trei confruntări din cadrul grupei E. În debutul la EURO 2024, goalkeeper-ul „tricolor” nu a primit gol de la Ucraina, pe care am învins-o cu 3-0.

Al doilea duel nu i-a mai priit acestuia, superstarurile lui Domenico Tedesco dispunând de România (2-0) la Koln. Florin Niță a încheiat faza grupelor cu trei goluri primite, ulterior remizei cu Slovacia (1-1), înregistrată la Frankfurt.

Se află pe poziția secundă în topul portarilor de la EURO 2024, cu 13 intervenții salvatoare. Olandezii nu au trecut acest aspect cu vederea. Jurnaliștii batavi au punctat faptul că Florin Niță este un goalkeeper fenomenal atunci când vine vorba despre penalty-uri. S-ar putea ajunge la acest scenariu pe „Allianz Arena”, în cazul în care tabela de marcaj va arăta o remiză la capătul a 120 de minute de joc.

„Potrivit cifrelor, Florin Niță este cel mai bun goalkeeper la apărarea penalty-urilor dintre toți portarii de la Campionatul European”, au notat cei de la nos.nl

Ce a avut de spus Florin Niță, după remiza cu Slovacia

Ulterior remizei înregistrate împotriva Slovaciei la Frankfurt, Florin Niță și-a început discursul prin mulțumiri transmise lui Dumnezeu. A discutat și despre colegii săi, lăudându-le prestațiile de pe „Deutsche Bank Park”.

Portarul nu i-a uitat de fani, cei care au ridicat „Zidul galben” în Germania pentru băieții lui Edi Iordănescu.

„Mulțumesc lui Dumnezeu pentru ce mi-a oferit, mulțumesc că ne-am atins obiectivul. Suntem o echipă, am muncit împreună, nu am făcut mai mult sau mai puțin, am fost toți egali.

Mă bucur că fac parte din această echipă și că scriem istorie împreună pentru această țară frumoasă. Fanii s-au ridicat la cel mai înalt nivel, mă bucur pentru susținerea lor, i-am simțit în ambele reprize, știu că au facut și ei un efort”, a transmis Florin Niță.